ŠK DP Praha – VŠFS I – 2. a 3. kolo

Ahoj všichni,

družstvo ŠK DP Praha VŠFS I odehrálo 2. a 3. kolo v 1. třídě Přeboru Prahy se střídavými úspěchy.

  1. kolo se hrálo na domácí půdě VŠFS ve středu 25.1.2107. Přivítali jsme družstvo Sokola Kobylisy E, které papírově není vůbec špatné. Nám se podařilo postavit silnou, v podstatě základní, sestavu. Soupěři přijeli bez prvních dvou šachovnic, což pro ně znamenalo výrazné oslabení a papírově jsme tedy byli favority. To se nám podařilo prokázat i na šachovnicích a znamenalo to naši výhru 5,5 : 2,5.
  1. kolo jsme hráli s družstvem GROP D v jejich hrací místnosti v hotelu Brixen. Toto kolo jsme měli problémy se složením sestavy, protože došlo ke kolizi hracích dní družstev VŠFS I a VŠFS II.

Bohužel se zápas vůbec nepovedl Kubovi Tumovi, který bílými hrál proti dračí variantě sicilské Radomíra Vacka. Ten je i přes současně ne úplně vysoké elo silný hráč, který pravidelně hraje (hrával) 1. a 2. ligu. Kuba ho asi trochu podcenil a sice sebral pěšce, ale pak se nedokázal vypořádat se silnou iniciativou soupeře a partii poměrně rychle prohrál. Bohužel pro nás si Kuba vybral slabou chvilku – 0:2 pro domácí.

Celkem s přehledem bodovaly naše šachovnice 4 až 6. Robert se do pozice trochu zamotal a soupeř mu sebral pěšce. Kompenzaci Robert měl ve vyvinutých figurách, dvojici střelců a lepším postavení figur. Pozice černého ale vypadala pevně. Robert měl trochu štěstí v tom, že Jean Cantier udělal hrubou chybu, která partii okamžitě ukončila – 1:2.

Michal získal ze zahájení (hrála se Sicilská) trochu lepší pozici, poté měl kvalitu víc za tuším jednoho / dva pěšce. Soupeř ale koncovku nezahrál dobře, podle slov Michala mu hodně pomohla výměna dam, a Michal výhodu kvality proměnil v celý bod – 2:2.

Jak to hrál Jaromír jsem neviděl, byla to nějaká královská indická a já viděl až pozici, kdy měl pěšce více a to pěšce z pole d6. To znamenalo nejen materiální výhodu, ale i krytého volného pěšce na poli d5. Výhodu se mu celkem rychle podařilo zrealizovat – 3:2 pro nás.

Na osmé šachovnici hrál Martin Kozák, získal výhodu a kvalitu, ale při realizaci v časové tísni ztratil druhého pěšce (neviděl jsem, používám jeho komentář) a partie skončila remízou – 3,5:2,5.

O výsledku zápasu rozhodovaly partie na třetí a sedmé šachovnici.

Na druhé jsem hrál já s Janem Klausem. Ten si proti královské indické vybral agresivní systém s f4, který po c5 přešel v poziční boj s otevřeným e-sloupcem. Já jsem zahájení zahrál nepřesně a umožnil soupeři prosadit typický tah f5. Dostal jsem se do hodně nepříjemné pozice, kterou se mi podařilo postupně vylepšit. Nic lepšího než přejít do trochu lepší věžové koncovky jsem ale nevymyslel a tak partie skončila remízou – 4:3.

Poslední se dohrávala partie Vladimíra Matějky. Co se tam přesně stalo jsem neviděl. Končili v pozici, kdy měl Vláďa kvalitu víc, bílý měl proti tomu pěšce a silného jezdce na f5, který společně s bílou dámou obtěžoval černého krále. Zjednodušeně řečeno, Vláďa bojoval o remízu. Všechny problémy se mu nepodařilo vyřešit a nakonec prohrál – 4:4.

 

Zápas tedy skončil remízou 4:4, asi spravedlivou. Ale vzhledem k tomu, že jsme měli na téměř všech šachovnicích ratingovou převahu, jsme se před zápasem cítili na víc…

 

Hezký den!

 

Zdeněk Adámek

Posted on: 6.2.2017Rita