Reportáž ze 7. kola 1. třídy

Ahoj,

včera jsme odehráli 7. kolo s družstvem Bohemians D a chtěli jsme si trochu zlepšit náladu po prohře s prvním celkem tabulky z minulého týdne. Sestava, kterou jsme dali dohromady byla velmi slušná, takže jsme chtěli jednoznačně zvítězit. Ráno ale přišla malá komplikace, když mi volal Jakub Tuma, že je nemocný a nemůže přijít. Sehnat náhradníka naštěstí nebylo tak složité, podařilo se mi ukecat Petra Budinského, který si tento týden dává šachový trojboj, kdy hrál ve středu a bude hrát ještě ve čtvrtek a v pátek. Takže jsem s ním byl domluvený, že není žádný problém, když udělá rychlou remízu.

Jako první skončily tři partie, kde jsem byli černí.

Tomáš Kučera na čtvrté šachovnici hrál s papírově nejsilnějším hráčem soupeře s Robertem Axamitem. Rozehráli královskou indickou a po zahájení oba souhlasili s remízou – 0,5 – 0,5.

Na šesté šachovnici hrál Vladimír Matějka, který nebyl evidentně zdravotně úplně v pořádku, takže když přišel s tím, že udělá remízu, nic jsem nenamítal – 1 : 1.

Třetí remízu udělal na osmé šachovnici Martin Kozák. Černými měl o chlup lepší pěšcovou strukturu, ale soupeřka měla dva střelce a zdálo se mi, že bude mít aktivitu na královském křídle proti Martinovu králi, takže jsem proti remíze také nic nenamítal – 1,5 : 1,5.

V té době to již vypadalo dobře na prvních třech šachovnicích a také Jaromír stál velice dobře.

Já jsem měl lepší pozici v přijatém dámském gambitu, měl jsem lépe obsazené centrum a dvojici střelců. Soupeř se snažil kalit vodu svými jezdci, ale bez opěrných bodů se mi je podařilo vytěsnit z centra a celkově černého zatlačit. Pod tlakem soupeř zkusil zakalit ještě více obětí figury, ale stačilo několik přesnějších tahů, po kterých se vzdal – 2,5 : 1,5.

Na třetí šachovnici získal Tochy dámu za dvě figury. Soupeř se bránil velice vynalézavě, Tochy byl sevřený na prvních dvou řadách, ale postupně a trpělivě manévroval až se nakonec pozice černého úplně rozpadla – 3,5 : 1,5.

Na druhé šachovnici hrál Robert černými Grunfelda proti netradičnímu pojetí bílého, kdy již od zahájení měl nejprve dvojici střelců, pak i pěšce. Pak se do toho ale zamotal a v celkem silné časové tísni měli oba soupeři své trumfy v podobě hrozeb soupeřovu králi. Robert byl naštěstí na tahu, takže jeho hrozby přišly jako první, během honu na soupeřova krále ještě posbíral několik pěšců a nakonec odrazil i soupeřovy hrozby – 4,5 : 1,5.

Jaromír sebral soupeři pěšce a přešel do koncovky jezdce proti soupeřovu černopolnému střelci při pěšcích černého na černých polích. Koncovku celkem s přehledem vyhrál – 5,5 : 1,5.

Jako poslední dohrával Petr Budinský. Rychlou remízu nakonec neudělal, ze zahájení dostal velmi dobrou pozici a bylo mu líto to dávat za remízu. Pak ale bohužel přehlédl jeden tah soupeře a dostal se do horší koncovky. Následovala silná časová tíseň a vznikla pozice sice s rovným materiálem, ale černý měl v koncovce věže a jezdce proti věži a jezdci aktivnější figury a dva volné spojené pěšce na dámském křídle. Přiznám se, že jsem nedával Petrovi moc šancí, že partii zachrání, přece jen volní pěšci vypadali na to, že se zastaví až o manťák. Petr ale bojoval, soupeř to nezahrál přesně a nakonec se Petrovi ve druhé časovce podařilo vysmeknout a převést partii do koncovky, kdy měl pěšce a soupeř jen jezdce, tedy těžce vybojovaná remíza a konečných 6 : 2.

Petra vyhlašuji bojovníkem zápasu, i přes to, že jsme byli domluveni, že udělá rychlou remis, hrál nejdéle, vyměnil všechny figurky i pěšce a spotřeboval veškerý čas. Víc se po něm nedá chtít :-).

Výsledek 6:2 je pěkný a asi i zasloužený, zkusíme na to navázat již v pondělí, kdy hrajeme s Kbelskou šachovou reprezentací u nich.

 

Hezký zbytek týdne!

Zdeněk Adámek 

Posted on: 2.3.2017Rita