Reportáž z 9. kola 2. ligy

Ahoj,

v neděli 26.2.2017 jsme ve 2.lize sehráli 9. kolo proti družstvu TJ Dukla Praha. Zápas to byl velmi dramatický s lepším koncem pro nás …

Pro 9. kolo se nám opět podařilo postavit silnou sestavu, chyběl jen na první šachovnici Pontus a Petr Beneš, který plnil slíbené povinnosti za družstvo Libčic. Soupeři přijeli v celkem očekávané sestavě, která odpovídala minulým kolům.

Jako první jsem tentokrát skončil já (ani nevím, kdy se mi to stalo před tím …). Bílými jsem na soupeřovu holandskou nereagoval dobře, pozice se mi moc nelíbila a když se naskytla možnost opakovat tahy, tak jsem toho využil. Ani soupeř se remíze nebránil a tak měla naše partie pouhých 17 tahů. Závěrečnou pozici můj starý Fritz hodnotí jako mírně lepší pro černého, ale nic zásadního se ještě neděje – 0,5 : 0,5.

Jako další skončily partie na druhé, třetí a osmé šachovnici.

Na druhé Sebastian Plischki potvrdil, že se mu ve 2. lize velice daří. Černými rozehrál Najdorfovu variantu sicilské obrany a proti soupeřovu g3 a Sg2 získal příjemnou protihru na dámském křídle. Když poté bílý Jiří Bauma chyboval, Sebastian zareagoval přesně a nedal mu šanci – 1,5 : 0,5.

Na třetí šachovnici IM Josef Přibyl získal ze zahájení příjemnou pozici a svoji výhodu si udržoval po celou partii, ale zlomit odpor statečně se bránícího Petra Fajmana se mu nepodařilo – 2 : 1.

Na osmé čelil hrající kapitán Tomáš Kučera ostré variantě čtyř pěšců v královské indické. I přes to, že to jeho soupeř Jiří Matyska měl dobře připravené, se mohl Tomáš dostat do vyrovnané pozice. Bohužel odmítl vyměnit dámy a to ho přivedlo do problémů a ke ztrátě kvality. I když za ni měl určitou kompenzaci v podobě volného pěšce a aktivních figur, objektivně to asi nebylo dostatečné. Jiří Matyska také partii dovedl do vítězného konce – 2 : 2.

Zbývaly čtyři partie a dohromady jsme v nich měli dvě kvality víc, takže to vypadalo nadějně. Vše ale výrazně komplikoval fakt, že ve všech partiích jsme měli problémy s časem.

Na první šachovnici se po zahájení dostal Artur Frolov do velice nestandardní pozice s těžkými figurami, dvojpěšcem, slabým králem a otevřeným sloupcem na obou stranách. Pozice to byla velice jedovatá, protože když černý Milan Orság odmítl zjednodušení (zápas v tu chvíli vypadal jako lepší pro nás) a asi i jasnou remízu, chyboval jedním nepovedeným tahem a po několika dalších vynucených tazích nemohl zabránit matu – 3 : 2.

Na šesté šachovnici se dostal Robert Seifarth do nadějné pozice poté, co se jeho soupeř Tomáš Sedláček nejprve pustil do útoku na královském křídle, aby se po několika tazích zase stáhl zpět. Poté se pustil opět do útočení a přidal oběť kvality. Opticky se mi zdálo, že kompenzace za ní není moc průkazná, ale aktivita bílého stačila na to, aby Robert spotřeboval všechen čas a dostal se do silné časové tísně. Poté Robert přidal několik nepřesností a partie skončila hrubou chybou, po které dostával mat – 3 : 3.

Dohrávaly se poslední dvě partie, obě byly asi lepší pro nás, ale u Dana to trochu komplikovala silná časovka …

Dan Rous na čtvrté šachovnici čelil zavřené sicilské Miroslava Muroně. Podle toho, jak rychle úvodní tahy zahrál, to vypadalo, že se dobře připravil. Poté bílý pozici zkomplikoval a vyměnil aktivitu figur za pošramocenou pěšcovou strukturu na královském křídle. Když to již vypadalo, že černý získává převahu, přidal bílý ještě oběť kvality. V tu dobu se již Dan dostával do silné časovky a vzhledem k oslabenému černému králi jsem měl trochu obavy, aby někde něco nepřehlédl. Naštěstí si s pozicí poradil výborně a i přes nedostatek času uplatnil materiální převahu – 4 : 3.

Rozhodující půlku přidal Michal Tocháček. Bílými se ze zahájení dostal do příjemné pozice, tu dále zlepšoval a v konečné pozici, kdy nabídl remízu, již stál výrazně lépe, možná i na výhru. Jeho soupeř Radim Pospěch si toho byl vědom, takže remízu i přes nepříznivý stav zápasu přijal – 4,5 : 3,5.

Vítězíme tedy nejtěsnějším poměrem a zůstáváme na prvním místě tabulky. Máme náskok tří bodů a vzhledem k ostatním výsledkům musíme ze zbývajících dvou zápasů uhrát čtyři body, protože Šakal Kozolupy má lepší skóre a v posledních dvou zápasech hraje se dvěma týmy z Karlových Varů, přičemž ten označený jako B je v tabulce poslední.

Je tedy potřeba postavit silnou sestavu i pro příští kolo a hrrr na Bohemku! Trochu by nám mohlo nahrát to, že Bohemka uhrála remízu 4:4 (osm remíz) v Podbořanech, což jí dává jistotu 2. ligy i pro další sezónu, protože její pronásledovatelé Domažlice a Podbořany ještě hrají proti sobě.

 

Šachu zdar!

Zdeněk Adámek

Posted on: 28.2.2017Rita