Reportáž z 6. kola 1. třídy

Ahoj,

ve čtvrtek 23.2.2017 jsme sehráli zápas o první místo v tabulce s družstvem Sokol Praha Vršovice B a bohužel se nám vůbec nepovedl …

Pro zápas se nám podařilo postavit téměř základní sestavu, chyběl jenom Dan Rous, který měl povinnosti ve škole a který mohl teoreticky nastoupit místo mě. Soupeři byli více oslabení, chyběli jim první dva hráči základní sestavy. V zápase jsme tedy byli papírovými favority. 

Zápas se pro nás začal celkem nadějně, velmi rychle se do vyhrané pozice dostal na druhé šachovnici Kuba, kdy využil špatně rozehrané francouzské obrany a partie měla jen necelých dvacet tahů – 0 : 1 pro nás.

V té době to dobře vypadalo i u Tomáše Kučery, který v romantickém stylu nabídl oběť dvou pěšců. Soupeř si vzal jen jednoho, ale i přes to se Tomáš dostal do vyhrané pozice. Aby nebylo vše jen růžové, spáchal Tochy hrubici v zahájení a přišel o čistého pěšce. Ostatní pozice byly v normálu, na první šachovnici se hrála klasická španělská, já měl minimálně rovnou pozici v pircovi, Robert stál sice bez pěšce, ale měl za něj typickou katálánskou výhodu, Jaromír měl klasickou královskou indickou proti g3 a na osmé Vláďa o chlup lepší pozici v katalánské. Takže zápas vypadal výborně a vládla spokojenost.

Poté se to ale začalo tak nějak komplikovat …

Vláďa na osmé remizoval, prach se v pozici vystřílel a pozice se zjednodušila – vedeme 0,5 : 1,5.

Poté Tomáš Kučera nenašel správné pokračování, resp. ho chtěl ještě vylepšit mezitahem, ale unikla mu jedna odpověď černého a z vyhrané pozice byl najednou boj o remízu s figurou méně. To se nepovedlo a bylo srovnáno – 1,5 : 1,5.

Na sedmé šachovnici se do pozice zamotal Jaromír a ze zápletek vyšel bez věže – prohráváme 2,5 : 1,5.

V té době se do problémů dostal i Mirek Jurásek na první šachovnici. Jeho soupeři se partie povedla, španělskou sehrál dobře a po oběti jezdce na h7 se dostal k silnému útoku, který Mirek odrazil vrácením materiálu. Bohužel mu ale zůstal úplně holý král a to nakonec rozhodlo – 3,5 : 1:5.

Za tohoto stavu jsem dohrával já, Robert a Tochy. Robert měl pozici již lepší, tam jsem věřil, že vyhraje. Tochy měl horší koncovku s pěšcem méně. Takže když mi soupeř ve své časové tísni (já měl o cca 20 minut lepší čas) nabídnul remízu, tak jsem ji nevzal a začal dumat, jak to vyhraji. Tím jsem spotřeboval veškerý čas, který jsem měl navíc a následovala zběsilá časová tíseň. V té jsem to sehrál mizerně, vyměnil všechny figury, které jsem měl na šachovnici nechat a skončil v koncovce špatného střelce proti jezdci.

Mezitím Tochy začal sklízet plody své bojovnosti a již hrál věžovku s vyrovnaným materiálem. A Robert vyhrál a stáhl náskok soupeře – 3,5 : 2,5.

Moje koncovka se klidným „počasovkovým“ pohledem ukázala jako prohraná, ztrácel jsem pěšce na c-sloupci a soupeř měl volného a-pěšce – bohužel rozhodující bod – 4,5 : 2,5.

Poté ještě dohrával Tochy, koncovka byla objektivně remízová, ale měl aktivnějšího krále a lepší čas, takže nabídku remízy statečně odmítnul. Za to byl odměněn nepřesnou hrou soupeře korunovanou hrubou chybou (nutno říci, že bílá pozice již byla bez pěšce a velice složitá, tipl bych remízu, ale při opravdu přesné hře) – konečných 4,5 : 3,5.

Zápas o první místo v tabulce jsme tedy prohráli nejtěsnějším rozdílem, jsme nyní o dva body druzí za našimi protivníky. Mrzí mě hlavně moje nesmyslná hra v časovce a trochu i Tomášova vyhraná pozice. Naopak je srdcařem zápasu Tochy, který od cca 10 tahu bojoval s pěšcem méně o remízu, aby nakonec vyhrál. Nezbývá než konstatovat, že soupeři dokázali využít své šance a proto vyhráli.

 

Příští kolo hrajeme ve středu doma s posledním celkem tabulky, tak si snad trochu zlepšíme náladu :-). Ale nesmíme nic podcenit!

 

Zdeněk Adámek

Posted on: 24.2.2017Rita