Reportáž z 5.kola 1.třídy

Ahoj,

ve středu 15.2.2017 jsme odehráli 5. kolo 1. třídy. Doma jsme přivítali ŠK Vyšehrad D. Hosté nastoupili v celkem očekávané sestavě, jen jim chyběly první dvě šachovnice (Vávra, Londýn), což pro nás znamenalo, že jsme byli papírovými favority.

Jako první dohrál Vláďa Matějka, partie bílými se mu povedla a rychle vyhrál. Jako druhý vyhrál Jaromír Pesr, černými to byla skandinávská (asi), z letmého pohledu při kontrole partií se mi zdálo, že je jeho pozice pasivní (střelec na b7 schovaný za pěšci c6-b5), na oplátku slabý pěšec na b4. Jak se mu to podařilo rozehrát jsem neviděl, ale partie skončila poměrně brzy – vedeme 2:0.

V té době to již vypadalo, že Dan má na první šachovnici partii s duší Vyšehradského klubu Petrem Vaňkem pod kontrolou, Robert měl pěšce víc, naopak Tochy bránil podezřelou věžovou koncovku. Ostatní partie byly otevřené.

Další skončil Tomáš Kučera, bílými nezískal výhodu a v rovné pozici souhlasil s remízou. Ve stejné době jsem dohrál i já, černými v pircovi jsem se dostal pod tlak a vypotřeboval téměř celý čas, takže jsem zase dohrával v časové tísni. Pozice přešla do koncovky, kde jsem měl iniciativu, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o jezdce a věž s dvěma volnými pěšci na obou stranách, jsem nedokázal rychle spočítat, jak to vlastně stojí. Soupeř mi v tu chvíli nabídl remízu, kterou jsem po chvilce přemýšlení přijal – 3:1.

Chvíli poté vyhrál Robert. Bílými hrál svoje klasické domečky, dostal soupeře pod tlak a ten mu odevzdal pěšce. Měl za něj lehkou iniciativu, kterou Robert eliminoval a partii vyhrál – 4:1.

Další dohrál na první Dan Rous, bílými zvolil proti dámskému gambitu variantu s c5 a útokem na královském křídle, svého krále nechal v centru. Černý kontroval na dámském křídle a částečně i v centru. V následujících zápletkách se orientoval lépe Dan, dosáhl vyhrané pozice a partii vyhrál – 5:1.

Ve stejné době prohrál na osmé Pavel Kříž. Černými rozehrál královskou indickou a zdálo se mi, že měl celkem slušnou pozici. Pak se do toho asi zamotal, protože skončil zatlačený na posledních dvou, třech řadách. Problémy se mu nepodařilo vyřešit a prohrál – 5:2.

Poslední končila partie Tochyho, který hrál opět černými a opět sicilskou obranu. V zápletce ve střední hře přehlédl tah soupeře a dostal se do prohrané věžovky. Zkoušel ještě bojovat, ale soupeř hrál dobře a vyhrál – 5:3.

 

Vyhráli jsme tedy 5:3, což nás drží na prvním místě tabulky o jeden bod před papírově nejsilnějším družstvem Sokol Praha Vršovice B. Další zápas budeme hrát právě s nimi v jejich sokolovně. Z pohledu případného postupu do Přeboru Prahy se bude jednat o klíčový zápas. Pokusíme se tedy postavit nejsilnější sestavu a vyhrát ;-).

Držte nám palce!

 

Zdeněk Adámek

Posted on: 16.2.2017Rita