Reportáž z 4. kola 2. ligy

Dobrý den / Ahoj,

 

včera jsme odehráli další kolo 2. ligy. Jeli jsme na půdu vedoucího celku ŠK Kladno a vzhledem k tomu, že nám chyběla dvojice IM Josef Přibyl a Daniel Rous, se čekal těžký zápas. Naštěstí nás přijeli podpořit naši dva hosté, takže jsme jako téměř vždy měli převahu na prvních dvou šachovnicích. Taktika byla jasná, není třeba vyhrát, je potřeba neprohrát, protože se dá předpokládat, že první dvě šachovnice budou bodovat. Naštěstí se toho všichni drželi, až na jednu výjimku … :-(.

Upozorňuji, že reportáž opět píši bez partií, takže spíš dojmy než pojmy :-).

 

První kontrolu stavu jsem udělal po cca hodině a podle jednotlivých pozic to vypadalo nadějně. Na prvních dvou šachovnicích stály přibližně vyrovnané pozice, obě bez výrazných materiálových výměn a obě přiměřeně komplikované, což slibovalo boj, kde by se měly uplatnit vyšší zkušenosti našich hráčů. Na čtvrté šachovnici hrál náš třetí host Samir Sahidi ostrou variantu philidorovy obrany a měl kvalitu a dva pěšce víc, soupeřova kompenzace nevypadala moc působivě. V ostatních partiích stáli naši bílí trošku lépe a černí vyrovnaně. V tuto chvíli jsem zápas odhadoval opticky lepší pro nás.

 

První skončil na osmé šachovnici Vláďa Matějka. Bílými rozehrál carokan po fischerovsku, tedy s výměnou exd5 a s dalším c3. Černý se pustil do minoritního útoku b-pěšcem, Vláďa kontroval v centru a na královském křídle. Nakonec k pořádné srážce nedošlo, protože se soupeři dohodli na brzké remíze – 0,5:0,5.

Další podle času a podle šachovnic skončil na druhé šachovnici Artur Florov. Se soupeřem rozehráli španělskou se Sc5, náš hráč získal centrum e4, d4, c3 a hrálo se. Co se přesně stalo jsem neviděl, ale bílý vyhrál – 1,5:0,5.

Na čtvrté Samir dotáhl nadějně vypadající partii k výhře, soupeři se totiž kompenzaci nepodařilo vůbec prokázat a po několika aktivních tazích a přesných odpovědích bílého se vzdal, resp. v časovce nevymyslel rozumný tah a spadl – 2,5:0,5.

Na šesté Robert bílými rozehrál oblíbeného Maroczyho a soupeře přehrál. Co přesně se stalo, jsem neviděl, nejprve stál Robert výrazně příjemněji, poté již podepisovali partiář – 3,5:0,5.

Bílými se nám tedy zápas vysloveně vyvedl a získali jsme 3,5 bodu za tři poměrně rychlé výhry a jednu remízu. V tuto chvíli to již vypadalo, že zápas vyhrajeme.

Tomáš Kučera na sedmé šachovnici černými hrál klasickou anglickou s e5 a d5. Podařilo se mu vyměnit ty správné figurky, hlavně černopolného střelce a partie tak skončila korektní remízou – 4:1.

Zbývaly tři partie. Na první šachovnici hrál Pontus koncovku s dámou a pěšcem proti dvou věžím. Podle jeho výrazu se o výhru snažil on, já si nebyl jistý, jak to vlastně stojí.

Na třetí jsem hrál já s naším bývalým hráčem Pavlem Freislerem. Rozehráli jsme to nepravidelně, kdy Pavel proti mému fianchettu na g7 zahrál brzké b3 a Sb2. Po mé reakci d5 a c6, vznikl jakýsi hybrid grunfelda se slovanskou, nevýhodou bílého byl jezdec na d2, nadruhou stranu já vyměnil Sc8 za Jf3. Ale pozice to byla víceméně rovnovážná. V časovce Pavel chyboval a já mu sebral pěšce. On měl určitou kompenzaci ve střelci proti jezdci, aktivních figurách (na šachovnici byly již kromě jezdce a střelce pouze dámy) a v mém lehce oslabeném králi. Nicméně při přesné hře by Pavla čekala urputná bitva o remízu. Bohužel jsem mu chybu oplatil, pěšce jsem mu vrátil a končili jsme v koncovce, která byla objektivně remíz, ale bílému se hrála lépe.

Na páté šachovnici hrál Petr Beneš jakousi formu královské indické proti anglické a pozice přešla do složité koncovky, kde jsem nedokázal odhadnout, jak to vlastně stojí.

Čili to vypadalo, že výhra nám již neuteče.

To se potvrdilo za malou chvíli, kdy soupeř Petra chyboval a Petr svoji partii vyhrál – 5:1.

Já jsem chvíli poté neustál tlak Pavla Freislera, kdy jsme hráli již téměř na bonusu a spáchal jsem rozhodující chybu – 5:2.

Poslední končil Pontus, nakonec s přehledem vyhrál koncovku král, dáma, dva pěšci na opačných křídlech proti králi a dvěma věžím – 6:2.

 

Vítězíme tedy 6:2 a v tabulce to znamená, že jsme se posunuli na druhé místo se stejným bodovým ziskem jako mají Kozolupy, horší jsme jen o 0,5 bodu skóre (škoda mé prohry :-().

Příští kolo hrajeme s papírově slabším týmem TJ Plzeň Košutka, který je nyní bez bodu na jedenáctém místě. Asi nejdůležitější zápasy sezóny nás čekají v lednu příštího roku, kdy 15.1. nás čeká první tým tabulky TJ Šakal Kozolupy a 29.1. třetí tým tabulky Karlovarský šachklub Tietz A. Takže to chce příští kolo vyhrát a poté potrénovat na leden!

Šachu zdar!

Zdeněk Adámek

Posted on: 28.11.2016Rita