Reportáž z 6. kola 2. ligy

Dobrý den / Ahoj,

včera jsme odehráli důležitý zápas s průběžně vedoucím mužstvem naší skupiny druhé ligy. Vzhledem k síle soupeře jsme postavili téměř základní sestavu, chyběl nám jen IM Josef Přibyl, kterého nahradil Petr Beneš.

Cesta i přes nepříznivé počasí proběhla v klidu, takže jsme ve hrací místnosti byli s velkou rezervou. Domácí nepojali tento zápas tak prestižně jako my nebo měli výrazně větší kolizi s německými soutěžemi, protože jim chybělo hodně hráčů základní sestavy. Výsledkem bylo, že jsme v zápase byli papírovými favority.

První skončila partie na první šachovnici, kde se zrodila velmistrovská remíza mezi dvěma velmistry Petrem Neumanem a Pontusem. Letmým pohledem na popartiovou analýzu to vypadalo tak, že Pontus černými obětoval nejprve jednoho pěšce za vývin a převahu v centru a poté přidal ještě druhého. Nicméně Petr Neuman se rozhodl neriskovat a souhlasil s opakováním tahů 0,5 : 0,5.

Na druhé šachovnici hrál Artur Florov s Janem Michálkem, který před několika lety hrával v našem družstvu 1. ligu. Partie měla klidný charakter a i přes to, že náš hráč odmítl brzkou nabídku remízy, nakonec remízou skončila – 1 : 1.

Na třetí šachovnici Sebastian Plischki nebyl úplně zdravotně v pořádku, přesto s námi na zápas cestoval. Černými rozehrál proti Jardovi Česalovi (také za nás hrál před několika lety) Slovanskou. Bílý vyměnil na d5 a byla z toho klidná remíza 1,5 : 1,5.

Na prvních šachovnicích jsme soupeře tedy nepřetlačili, přestože jsme na nich měli nejvýraznější ratingovou převahu. Je to dáno i tím, že oba hosté na 2. a 3. šachovnici hrají Open Praha, hráli partii v sobotu večer a čekala je ještě další partie v neděli večer. Naštěstí se nám zápas povedl i na ostatních šachovnicích.

Na čtvrté se Dan Rous pustil nekompromisně do Petra Folka (také za nás jednu nebo dvě sezóny odehrál). Bílý proti královské indické zvolil nejprve Averbachův systém s Se2 a Sg5, později pro přešlo do jakéhosi Samishe. Dan neváhal, spustil rychlé g4, h4 – h5 a vypadalo to na velkou iniciativu. Nicméně soupeř kontroval na dámském křídle a zdálo se, že tam má také slušné šance. Dan to ale zahrál přesně a soupeř se před nekrytelným matem vzdal – 1,5 : 2,5.

Na šesté hrál Honza Skřivánek, bílými zvolil jakéhosi grunfelda v útoku, partie poté přešla do struktur Marocziho. V pozici, kdy měl bílý převahu dvou střelců, ale horší pěšcovou strukturu se soupeři dohodli na remíze – 2 : 3.

Na osmé se Robert bílými nedostal k oblíbené Marocziho struktuře, hrál proti královské indické variantu s g3. Soupeř poté zahrál c6 a d5, čímž vznikla pozice grunfelda s g3 a jak to Robert vyhrál jsem neviděl – vizte partie až budou – 2 : 4.

Zápas se tedy pro nás vyvíjel dobře, pro vítězství stačilo získat půl bodu ze dvou zbývajících partií. Obě partie v tu chvíli již pro nás vypadaly dobře, takže vše bylo na dobré cestě.

Petr Beneš hrál černými netradiční zahájení – po e4 zahrál Jc6 a po 2. d4 e5. Po d5 pozice přešla do jakési staroindické. Co se dělo dál jsem neviděl, nicméně partie končila v koncovce s dámami a jednou lehkou figurou. Petr měl jezdce a všechny pěšce na černých polích, soupeřka měla bělopolného střelce a všechny pěšce na bílých polích. Pozice tedy byla výhodnější pro Petra, jestli nebyla vyhraná, tak se hrála na dva výsledky. Petr to vyhrát nedokázal i přes to, že podle kolemstojících kibiců mohl dát několikatahový mat – 2,5 : 4,5 a zápasová výhra.

Poslední jsem dohrával já. Hrál jsem na 5. šachovnici pirce proti systému se Sc4. Soupeř zahrál brzké e5 a poté obětoval střelce na f7 s tím, že si po e6+ dobral jezdce na d7. Mně se ještě podařilo sebrat pěšce na d4 a hráli jsme pozici, kdy já jsem měl pěšce a dvojici střelců, soupeř měl kompenzaci v mém slabém králi a v náskoku ve vývinu. Vznikla z toho věžová koncovka, kde jsem měl dva pěšce více, ale pasivní věž a krále. Vyhrát se mi to nepodařilo, i když některé varianty vypadaly dobře – 3 : 5.

Celkově tedy zápasová výhra a pozitivní je i to, že jsme nebyli v žádné partii v ohrožení, naopak nechybělo mnoho a mohli jsme vyhrát výraznějším rozdílem. Jdeme tedy na první místo a chystáme se na další kolo, kdy hrajeme s dalším favoritem – družstvem Karlovarský šachklub Tietz A. Tabulka je hodně vyrovnaná, družstva na druhém a třetím místě na nás ztrácejí pouze jeden bod.

 

Příští kolo držte opět palce nebo přijďte zafandit, budeme hrát doma.

Šachu zdar

Zdeněk Adámek 

Posted on: 16.1.2017Rita