Reportáž z 11. kola 2. ligy

Ahoj,

Vzhledem k tomu o jak důlěžitý zápas se jednalo, jsme nic nepodcenili a nastoupili v silné sestavě. Soupeři dle svých slov přijeli smířeni se setupem, protože i když se teoreticky mohli ještě zachránit, neměli to již ve svých rukou.

Zápas se pro nás od začátku vyvíjel příznivě. Na prvních třech šachovnicích jsme se do lepších pozic dostali již ze zahájení, také Samir na páté měl výrazné poziční plus a Tomáš na osmé měl lepší pozici černými v královské indické. Ostatní partie byly v rovnováze.  Touto dobou mě soupeř překvapil jedním tahem, který jsem neviděl a zdálo se mi, že se dostávám do horší pozice. Opět jsem se dostal do časové tísně a po konzultaci s kapitánem jsem nabídl remízu. Soupeř pozici viděl asi podobně jako já, protože ji nevzal. Hráli jsme tedy dál. 

Mezitím se začalo vyjasňovat na prvních šachovnicích. Pontus vyšel ze zahájení s poziční výhodou a přešel do koncovky lehkých figur s pěšcem více. Sebastian hrál výrazně lepší koncovku, kterou s přehledem a celkem rychle vyhrál – 1:0.

Dan chvíli po něm vyhrál také, pozici jsem moc neviděl, takže netuším jak – 2:0.

Třetí dohrál na šesté šachovnici Robert. V sicilské s c3 použil ne úplně standardní postup, soupeř nezareagoval správně a Robert to již nepustil (pro podrobnosti odkazuji na partie, neviděl jsem) – 3:0.

V tuto dobu jsem se já dostal z potíží, které ani potížemi nebyly, což ukázala pozdější analýza. Hrál jsem zavřenou pozici podobnou zavřené francouzské. Spustil jsem pěšcový útok na dámském křídle, přičemž soupeř na královském díky několika nepřesnostem zaostal. Já jsem dostal pěšce až na b2 a po sebrání několika figur, které soupeř trochu zoufale obětoval, jsem na oplátku obětoval dámu. Ono to nebylo takové hrdinství, protože jsem si vzápětí postavil novou – 4:0 a remíza v zápase zajištěna, což znamenalo jistotu postupu do 1. ligy! Takže jsem postup vlastně zajistil já (až se bude historie ptát) :-D.

Další body přidal Pontus, koncovku s pěšcem více s přehledem vyhrál a poté i Tomáš Kučera, který lepší pozici přetavil ve věžovoou koncovku s dvěma pěšci navíc – 6:0.

Zbývající partie se nám již vyhrát nepodařilo. Tochy měl bílými standardní pozici v královské indické po výměně dxe5. Pak se ale zatoulal jezdcem, přišel o figuru a soupeř již šanci nepustil – 6:1.

Poslední dohrával Samir. Ze zahájení (hrála se anglická) vyšel s příjemnou pozicí, kterou ještě vylepšil ve střední hře. Zdálo se mi, že je strategicky vyhraný, ale zahrál to trochu zbrkle a oslabení krále se ukázalo jako hodně nepříjemné. Nakonec z toho vzešla věžová koncovka, kde měl o dva pěšce méně, které jeho soupeř dokázal uplatnit – 6:2.

Vítězíme tedy 6:2, což znamená postup zpět do 1. ligy po třech sezónách v lize druhé!

Teď musíme přes léto pořádně potrénovat, aby z toho nebyla ostuda! :-).

 

Díky všem za pomoc a podporu a uvidíme, jak nám to půjde za půl roku.

Hezké jaro a léto!

PS: Jmenovitě bych ještě poděkoval našim hostům Pontusovi, Arturovi, Sebastianovi a Samirovi, bez nich by se postup nepovedl! Díky moc.

 

Zdeněk Adámek

Posted on: 6.4.2017Rita