Reportáž z 10. kola 2. ligy

Ahoj,

včera jsme odehráli předposlední 10. kolo v 2. lize. Hráli jsme s již zachráněným týmem Bohemians B. Sestava soupeře se i přes to moc nelišila od ostatních kol, nastoupili se šesti hráči základní sestavy a dvěma náhradníky. Nám ze základu chyběli čtyři hráči a i přes to jsme byli na téměř všech šachovnicích papírově silnější.

Zápas začal s malým zpožděním, protože domácím nehrál kapitán a ani zástupce kapitána, takže odevzdávání sestavy provázely lehké zmatky.

Jako první dohrál na první šachovnici Artur Frolov. Bílý zahrál sicilskou obranu nenáročně a po výměnách vznikla pozice s věžemi a nestejnopolými střelci – 0,5:0,5.

Druhý jsem dohrál já, černými jsem hrál s Jardou Voříškem královskou indickou s g3. Okolo dvacátého tahu nabídl opakování tahů a já jsem neviděl, jak bez rizika uhnout – 1:1.

Třetí dohrál Martin Přibyl. Vážnou partii hrál po delší době, nijak neriskoval a když soupeř bílými pozici zploštil, partie skončila solidní remízou – 1,5:1,5.

Tím jsme se zbavili nevýhody černých figur :-).

Ostatní partie se mi zdály lepší pro nás.

Na osmé šachovnici se kapitán Tomáš Kučera do soupeře pustil jako vždy s obětí pěšce. Soupeř to odmítl a i přes to se dostal do velice pasivní pozice. Tomáš mohl svojí snahu zakončit obětí jezdce na poli f7 s matovým útokem, bohužel se k tomu neodhodlal a patie skončila opakováním tahů – 2:2.

V té době již Michal Tocháček získával převahu založenou na silném jezdci na d4. Poté tento jezdec zasadil vidle, soupeř místo kvality obětoval dámu za věž a figuru. Tochy to zahrál dobře a volný a pěšec byl nad síly bílých figur – vedeme 2:3.

Na čtvrté šachovnici hrál Petr Beneš a nakonec to byla partie, kde se toho stalo nejvíce. Ze zahájení bílými v pircovi s g3 nevyšel úplně dobře, jeho jezdec se zatoulal na a5, kde mu hrozilo chycení. Soupeř tím mohl vynutit zisk pěšce za pochroumanou pěšcovou strukturu na dámském křídle. Pěšce si nevzal, chtěl víc a po jednom nepovedeném tahu předal výhodu Petrovi. Pak následovala časová tíseň, kde se převaha přelévala z jedné strany na druhou, naštěstí pro nás Petrův soupeř nezahrál dobře tahy 39 a 40, vyměnil věže a nakonec musel o remízu bojovat on. Tu mu zajistil silný jezdec na d4 se spojení s volným postouplým pěšcem na c3 – 2,5:3,5.

Nejvíce si partii protrpěl na druhé šachovnici Sebastian Plischki. Jeho soupeř Mirek Šmíd se bez bázně a hany pustil do Albínova protigambitu. Sebastien měl pěšce více, ale znehodnocenou pěšcovou strukturu. Černý na pěšce nehleděl a vylepšoval figury, což vedlo k tomu, že nakonec dobral pěšce, který mu chyběl. Tím se Sebastien dostal do těžké pozice, kdy měl izolovaného pěšce na e4 a bělopolného střelce na e2, černý měl na poli e5 usazeného jezdce podporovaného pěšcem na f6. Naštěstí náš hráč ukázal svoji kvalitu a partii dovedl do remízy – 3:4.

Tradičně poslední dohrával Robert Seifarth, bílými se dostal do lepší pozice, která vyústila do věžové koncovky, kde měl šance na výhru. Ty ale nevyužil a i přes to, že v konečné pozici měl výhodu, souhlasil s remízou, což znamenalo vítězství v zápase – 3,5:4,5.

Zůstáváme první s náskokem 3 bodů a v posledním kole nesmíme prohrát s družstvem Domažlic. Domažlice jsou nyní pod hranou sestupu a jestli chtějí mít naději na záchranu, musí nás v posledním kole porazit. Takže nesmíme nic podcenit a do posledního kola nastoupit s plným soustředěním. Postup do 1. ligy je v tuto chvíli již povinnost!

 

Šachu zdar!

Zdeněk Adámek

Posted on: 20.3.2017Rita