Reportáž z 1. kola 1. třídy

Ahoj všichni,

posílám krátký zápis ze zápasu 1. třídy, který se hrál včera.

Hráli jsme na půdě ŠK Loko Praha, momentálně mají hrací místnost v prostorách sportovního centra VŠE na Třebešíně. Je to příjemná hrací místnost s velkým parkovištěm, jen ta doprava MHD je trochu složitější :-).

Do zápasu jsme nastoupili v téměř základní sestavě, měli jsme na prvních třech šachovnicích tři hráče z pěti hostů nebo volných hráčů, z kmenových hráčů základní sestavy nám chyběl pouze Tomáš Kučera, který hrál za druhé družstvo VŠFS II (také vyhráli 5:3). Místo něj nastoupil spolehlivý Martin Kozák. Soupeři měli sestavu výrazně prořídlejší, takže jsme byli favority.

Nedlouho po začátku zápasu se ozvalo několik nabídek remízy, například to zkusil Tochy na papírově nejsilnějšího hrajícího hráče soupeřova družstva Miroslava Kamlacha, který je na soupisce až jako osmý hráč.  Ten remízu odmítl s tím, že je kapitán a musí jít příkladem. Remízu odmítl také na první šachovnici Dan Rous, což mě potěšilo vzhledem k tomu, že měl přes den zkoušku a byli jsme domluvení, že rychlou remízu může udělat.

Jako první dohrál na osmé šachovnici Martin Kozák, se soupeřem dospěli do vyrovnané pozice s redukovaným materiálem. Proti tomu nebylo co namítat – 0,5 : 0,5.

Druhý ukončil partii Tochy, s Mirkem Kamlachem se nakonec domluvili na remíze, tady jsem také nic nenamítal – 1 : 1.

Já na druhé šachovnici jsem nechtěl nic vymýšlet, zahrál jsem tedy královskou indickou v útoku, soupeř reagoval výstavbou s plným obsazením centra a vznikla klasická královskoindická pozice. Soupeř to ale pojal moc aktivně, což vedlo k oslabení jeho krále a po hrubé chybě si mohl vybrat buď ztrátu figury nebo mat. Vzhledem k tomu, že zvolil mat, byl rychle konec – 1 : 2.

Chvíli poté to již vypadalo velice dobře u Dana a Roberta, Vláďa bránil věžovku s pěšcem méně, ale aktivní věž byla dostatečnou kompenzací. Pozice Jaromíra se mi také zdála lepší, takže když přišel Lukáš Černík s tím, že mu soupeř nabízí remízu, nechal jsem rozhodnutí na něm. Jeho pozice byla v tu chvíli již lepší, takže remízu odmítl a bojoval dál (opět jsem byl potěšen :-)).

Dan Rous partii přesvědčivě vyhrál a Vláďa koncovku bez problému udržel, ke konci se mi dokonce zdálo, že vzhledem k aktivitě jeho krále může pomýšlet i na výhru. Ale soupeř včas zařadil zpátečku a partie skončila remízou. 1,5 : 3,5.

Pak ještě vyhrál Robert a bylo jsné, že jsem zápas vyhráli – 1,5 : 4,5.

Zbývající partie byly obě lepší pro nás, Jaromír měl kompletně zablokované královské křídlo a jeho soupeř na něm měl i zablokovaného střelce a věž a Lukáš měl o pěšce více v koncovce V+S (Lukáš) proti V+J. Sázel jsem tedy na 1,5 bodu.

Bohužel Jaromír v časovce zazmatkoval ve chvíli, kdy se soupeři povedlo zaktivovat jezdce a spáchal několik chyb, což vedlo k jeho prohře – 2,5 : 4,5.

Poslední dohrával bojovník zápasu Lukáš Černík, ale soupeř se mu nakonec vysmekl, když ve druhé časovce vynutil věčný šach – 3 : 5.

Zápas jsme nakonec celkem pohodlně vyhráli, částečně to bylo způsobeno tím, že jsme dobří :-), částečně tím, že soupeři se úplně nesešli. Nezbývá než doufat, že na to navážeme v příštích kolech.

 

Šachu zdar!!

Zdeněk Adámek

Posted on: 12.1.2017Rita