Reportáž z 1. kola 2. ligy

První kolo jsme hráli s TJ Tatranem Podbořany, což je dle soupisky klub patřící do silnější půlky tabulky. Hrálo se v jejich klubovně na fotbalovém hřišti.

Jeli jsme dvěma auty a zápas začínali pouze ve čtyřech, protože jedno auto se zdrželo. Zajímavý byl postup domácích, kteří nám nabídli, že počkají na naše opozdilce, nicméně dvě minuty po desáté hodině pustili hodiny všem …

Domácí nastoupili s hráči soupisky 3 – 10, my jsme oproti základní sestavě byli oslabeni více, což slibovalo vyrovnaný zápas. Dle ela jsme byli mírnými favority na předních šachovnicích, naopak jsme mírně ztráceli vzadu.

Na první šachovnici za nás nastoupil host z Německa IM Sebastian Plischki, černými soupeře přehrál a skončil v lepší jezdcovce s vyrovnaným materiálem, kterou vyhrál.

Na druhé šachovnici nastoupil IM Josef Přibyl. Tady to také vypadalo na naše vítězství, bílý měl čistého pěšce víc i lepší souhru figur. Bohužel okolo padesátého tahu náš hráč chyboval a partii prohrál. Velká škoda.

Na třetí šachovnici hrál Dan Rous. Soupeř proti němu vyrukoval s nepříjemným zahájením, hrála se královská indická v útoku. Danovi se podařilo soupeře přehrát, bílý si ne úplně vhodným postupem oslabil královské křídlo a to dámské nechal nevyvinuté, ale na to, aby soupeře Dan dorazil, si nechal málo času – víc jak deset tahů hrál téměř na 30 vteřinách a to rozhodlo o tom, že se jeho soupeři podařilo udržet remízu. Dan partii analyzoval ještě v autě a tolik nadávek, kterými se časoval, jsem ze zadních sedaček naposledy slyšel před lety od Honzy Šuráně :-). Není se čemu divit, protože dle počítače měl drtivou převahu, která se pohybovala od -9 do -11. Bohužel chyběl čas …

Na čtvrté šachovnici jsem hrál já a nezačal jsem vůbec dobře, protože jsem hned v zahájení zahrál jeden špatný tah  a dostal se ze zahájení do horší pozice. Postavil jsem to tedy tak, abych měl pokud možno pokryty všechny snahy o aktivní hru černého a po několika nepřesnostech mého soupeře přišly dva aktivní tahy, na které jsem čekal, a které byly chybami a já se dostal do vyhrané pozice s kvalitou víc. Tu jsem nakonec i s pomocí trochu rezignovaného soupeře uplatnil k výhře i přes to, že postoupili pěšci na c4 a d3 vypadali hrozivě a trochu mi znepříjemňovali život.

Na páté šachovnici nastoupil Robert Seifarth. Myslím, že se mu partie povedla, ze šarvátky v zahájení dostal příjemnější pozici a když se mu v koncovce střelců a věží podařilo protlačit volného pěšce na pole b3, bylo o partii rozhodnuto.

Poslední tři šachovnice jsem téměř neviděl, takže jen telegraficky.

Na šesté hrál kapitán Tomáš Kučera, partii jsem viděl pouze jednou, když měl čistého pěšce víc a soupeř za něj neměl žádnou kompenzaci. Až po své partii jsem se dověděl, že to někde zkazil a prohrál.

Na sedmé šachovnici nastoupil Jaromír Pesr. Černými pozici postavil solidně, partie nikde nevybočila z rovnováhy, prostě solidní remíza.

Na osmé šachovnici si premiéru ve 2. lize za DP odbyl Luděk Hackel. Partii jsem viděl až v době, kdy bojoval o remízu v koncovce s kvalitou míň. Sice měl lehkou kompenzaci v postouplém volném pěšci na c6, kterého podporoval střelec na g2, ale protože černopolý střelec bílého kousal pouze do černých pěšců c5-d6-e5 a nemohl pomoci s postupem c6 pěšce, se mi to zdálo prohrané. Bohužel to tak i dopadlo. Velká škoda, protože podle Dana to náš hráč hrál dobře a soupeře v královské indické s g3 přehrál.

Celkově tedy remíza 4:4, se kterou je po průběhu zápasu určitě výrazně spokojenější domácí družstvo. Kdyby se nám podařilo využít všechny nabídnuté šance, tak jsme vyhráli a asi i slušným rozdílem.

Příští kolo jedeme 30.10.2016 do Karlových Varů hrát s B týmem Karlovarského šachového klubu Tietz. To je celkově nejslabší tým naší skupiny, čili již nesmíme nic podcenit a bodovat naplno!

Zdeněk Adámek

sob

Posted on: 24.10.2016Rita