Reportáž z 3. kola 2. ligy
Dobrý den nebo ahoj,
včera jsme hráli 3. kolo 2. ligy s mužstvem ŠK TJ Pankrác B a poprvé v této sezóně jsme byli domácí. Naštěstí se nevyplnily původní zvěsti, že nebude Pontus a tak jsme nastoupili v celkem slušné sestavě, chyběl jen Dan Rous a místo Artura Florova nastoupil Samir Sahidi. Hosté nastoupili v také v téměř základní sestavě, chyběli jim jen Radek Doležal a Kock Morten Moller, který v této sezóně ještě nehrál. Dle papírových předpokladů jsem byli mírnými favority, elovou převahu jsme měli hlavně na předních šachovnicích, vzadu byli mírně silnější hosté. A dopředu prozradím, že výsledek to okopíroval.
Zápas rozhodoval bývalý hráč našeho klubu Saša Šimeček, takže i tady jsme měli mírnou převahu … :-).
Upozorňuji, že ještě nemám partie, takže píši jen podle toho, co jsem stihl okouknout a podle pozápasových vyjádření ostatních hráčů.
Po cca odehrané hodině se mi zdálo, že se zápas pro nás vyvíjí příznivě.
Na první šachovnici hrál Pontus proti francouzské obraně, kdy se černý vzdá centra tahem dxe4, a dostal klasickou pozici s mírnou výhodou.
Na druhé černými Sebastian Plischki čelil královské indické v útoku. Ta se hrála ještě na dalších 3 šachovnicích a nedaleko od ní byla i má partie, jen střelec nebyl na g2, ale e2. Tady bych zmínil poznámku z knihy Garryho Kasparova, že ten měl královskou indickou v útoku zakázanou od trenéra Nikitina s tím, že se jedná o zahájení pro lenochy. Asi ji začnu hrát také :-). Sebastian partii rozehrál s plným centrem e5, d5, c5 a partie po bílého tahu exd5 přešla do Marocziho výstavby a černý stál prostě dobře s prostorovou převahou.
Na třetí šachovnici hrál IM Přibyl proti Čigorinově obraně. Zvolil klidný vývin s g3 a Sg2, poté i s b3 a Sb2 a zdálo se mi, že jeho figurky stojí na lepších místech (hlavně černý jezdec na c6 se mi moc nelíbil).
Na čtvrté jsem hrál já. Soupeři se moc nepovedlo zahájení, proti pircovi reagoval e4, f4, c3, d3, ale ostatní figurky postavil moc pasivně (Se2, Ja3 – c3), takže jsem měl pocit, že již po cca patnácti tazích stojím příjemněji.
Na páté šachovnici hrál Samir otevřeného Najdorfa s g3. Soupeř reagoval tahem Sg4 a po f3, Se3, Dd2 a 0-0-0 pozice přešla do angllického útoku. Vložení tahů Sd7 (ústup po f3) a g3 mi nepřišlo nijak zásadní, prostě se hrála klasická ostrá pozice z Najdorfa.
Na šesté Robert Seifarth čelil černými druhé královské indické v útoku. Zvolil pevnou výstavbu s g6, Sg7, e6, Jge7 a vzhledem k tahů bílého na dámském křídle a4, b3 se mi zdálo, že již stojí příjemněji.
Na sedmé další „lenoch“ hrající královskou indickou v útoku kapitán Tomáš Kučera. Partie celkem rychle po brzkém c3, d4 a reakci černého e5 přešla do královské indické s g3, kde má bílý již otevřený sloupec c. Po další výměně bělopolného střelce c8 za jezdce na f3 se mi zdálo, že pozice bílého je výrazně lepší.
Na osmé Jaromír Pesr rozehrál jako obvykle solidně, tentokrát dámský gambit, kdy mu soupeř hned vyměnil na d5 (karlovarská struktura) a pustil se do klasické hry na dámském křídle (minoritní útok). Tady stál černý trochu stísněně, ale pozici bílého bych hodnotil jen jako malinko lepší.
Další průběh jsem vzhledem k mé partii neměl moc čas sledovat, takže to nevezmu podle toho, jak partie končily, ale znovu podle šachovnic.
Na druhé Sebastian Plischki dotáhl prostorovou převahu k výhře, jak netuším, podívejte se na partie až budou – 1:0.
Na třetí Josef Přibyl černého udusil, ten zkusil obětovat pěšce za volný sloupec d, ale kompenzaci nevyčaroval – 2:0.
Na páté Samir soupeře celkem bezpečně přehrál, v klidu stupňoval výhodu i koncovce, kdy měl dva střelce proti jezdci a černopolnému střelci černého. Černý černopolný střelec byl jednoznačně nejhorší figurou na šachovnici (černí pěšci byli g7, f6, e5 a d6, střelec stál chvíli na e7, chvíli na f8) a s využitím otevřeného sloupce h a slabých bílých polí f5, e6, f7 bílý černého doslova udusil – 3:0.
3:0 je pěkný průběžný výsledek na prvních pěti šachovnicích, ne? A to jsem ještě já i Pontus stáli lépe …
Bohužel se nám to hodně zkomplikovalo na posledních třech deskách.
Na šesté si nedal Robert pozor a převaha na dámském křídle mu nebyla moc platná, protože si nechal ulovit krále, co přesně se stalo nevím, opět odkazuji na partie – 3:1.
Na sedmé Tomáš Kučera výhodnou pozici promarnil a také prohrál – 3:2 (opět jsem neviděl).
Na osmé šachovni se Jaromír nechal zatlačit a pozice končila v pro něj nevýhodné konstalaci – pěšci b7, d5, f5, g7, h6 se střelcem na c6 proti jezdci. Ostatní lehké figury byly fuč, na šachovnici zůstaly jen dvě dámy a 4 věže. Jaromírovi se to bohužel nepodařilo ubránit – 3:3.
Za rovného stavu se hrály dvě poslední partie. Na první šachovnici se Pontus snažil přetlačit soupeře v trochu lepší věžovce. Černý se ale dobře bránil a jak jsem vyrozumněl z popartiové analýzy, po lehkém Pontusově zaváhání a ztrátě tempa už nebylo o co hrát – 3,5:3,5.
Zbývala moje partie. Mně se podařilo okolo 20. tahu dosáhnout vyhrané pozice, bohužel jsem nenašel vyhrávající kombinaci, resp. jsem ji viděl, ale nedopočítal … :-(. Mohlo být hotovo již okolo 25-tého tahu, kdy bych měl dva pěšce více při lepší pozici. Promarněná šance hodně mrzela, hlavně proto, že soupeř sehrál svoji časovku (hrál 20 tahů se časem okolo dvou minut) výborně a pozice se i za mého přispění vyrovnala. Po časovce následovala koncovka, která byla opticky lepší za mně (dva střelci proti jezdci a bělopolnému střelci, přičemž všichni pěšci bílého byly zablokováni na bílých polích), ale byla to ne úplně těžká remíza. Pokyn zněl ale jasně – hrát dál a zkoušet to. Naštěstí pro mě soupeř vyrobil hrubou chybu, která vedla ke ztrátě figury a mé výhře – 4,5:3,5.
Nakonec opět vítězíme 4,5, tentokrát ale celkem šťastně. Na druhou stranu, jestli jsem to správně viděl, tak na prvních pěti šachovnicích jsme nikde nebyli v ohrožení a na posledních třech minimálně Robert měl pozici, kdy mohl pomýšlet i na výhru. Důležité jsou tři body a zatím bronzová příčka za 100% Kladnem (s tím hrajeme příště u nich) a druhými Kozolupy, které mají stejně bodů jako my. Vše je tedy otevřené.
Šachu zdar!
Zdeněk Adámek
Posted on: 14.11.2016Rita