Reportáž ze 7. kola 2. ligy

Dobrý den / Ahoj,

v neděli 29.1.2017 jsme ve 2. lize sehráli zápas s druhým družstvem tabulky Karlovarským šachklubem Tietz A. Soupeři nastoupili v základní sestavě (šachovnice 1-8), my jsme měli prvních sedm hráčů základní sestavy plus Roberta Seifartha, takže také základ. Dle elo bodů to vypadalo na vyrovnaný zápas s malou výhodou na naší straně.

Po cca hodině hry byl kapitán Tomáš Kučera spokojený, protože jsme jako družstvo měli o dva pěšce více. Bylo to tím, že na třetí a páté šachovnici hráli hosté černými obdobu volžského gambitu a pěšce na polích b5 a a6 obětovali.

Jako první skončily partie na prvních dvou šachovnicích. Po zahájení tam vznikly klidné a vyrovnané pozice, které vyústily do remíz – 1:1.

Poté černými vyhrál IM Josef Přibyl, černými hrál zavřenou anglickou a co se tam vlastně stalo jsem neviděl – 2:1.

Následovaly dvě partie, kde jsme měli ze zahájení výhodu pěšce. Zatímco Plischki dokázal aktivitu soupeřky utlumit a partii vyhrát, Danovi se to nepovedlo a soupeř mu nejprve sebral pěšce a poté i celý bod. Dost se na tom podepsala i Danova časová tíseň, kdy poměrně hodně tahů dohrával na půl minutě – 3:2.

Ze tří zbývajících partií byly dvě lepší pro nás a jedna jen lehce horší. Všechny tři partie se dohrávaly v lehké časové tísni. Robert dokonce dva tahy před 40. tahem odmítl remízu i přes to, že kapitán Tomáš Kučera mu říkal, že ji má vzít (moje partie již vypadala na výhru a Honza měl remízovou věžovku). Robert byl nicméně přesvědčený, že stojí lépe a snad měl i pěšce více v koncovce, takže se rozhodl hrát dál. Po partii dostal lehce vynadáno, ale z mého pohledu to udělal dobře a také to ukazuje Robertovo sebevědomí.

Honza hrál bílými katalána a zdálo se mi, že se dostal do lehké defenzívy. Partii nicméně zkušeně převedl do remízové věžovky – 3,5:2,5.

Já jsem černými hrál zavřenou anglickou s g6. Soupeř mi brzy vyměnil svého černopolného střelce za jezdce na d4. Vznikla zavřená pozice se zablokovaným dámským křídlem a na královském křídle jsem měl převahu v duchu královské indické. V tuto chvíli jsem stál jasně lépe. Pak jsem ale podcenil, resp. mě nenapadla, oběť kvality za mého černopolného střelce a pěšce d4. Soupeř ji zahrál rychle a pozice se vyrovnala, což jsem nepochopil a rovnou se pustil do aktivních operací. Ty mohly vést do pro mě nepříjemné pozice, kdy bych těžce bránil postupu bílých pěšců na dámském křídle. Naštěstí soupeř tuto možnost přehlédl a nechal zaktivizovat mé věže a mého volného d-pěšce, který prošel až do dámy. V partii jsem již musel jen pohlídat, abych nedostal věčný šach a nakonec rozhodla má dáma proti jezdci zaparkovanému na poli g1 – 4,5:2,5.

Poslední dohrával Robert, i přes velkou snahu soupeře nezlomil a partie skončila remízou v jezdcovce, kdy se vyměnili všichni pěšci – 5:3.

 

Vyhráli jsme tedy 5:3 a zůstali na prvním místě tabulky s náskokem tří bodů na druhou Pankrác.

Příští kolo hrajeme s dalším silným družstvem – na půdě průběžně třetích Kobylis.

Tak držte palce!

 

Hezký den.

Zdeněk Adámek

Posted on: 30.1.2017Rita