6. kolo 1. ligy: ŠK DP Praha – TJ Pankrác

Dobrý den, ahoj,

 

v neděli 21.1.2018 jsme odehráli 6. kolo 1. ligy. Hráli jsme doma v hotelu Juliš a soupeřem nám bylo družstvo TJ Pankrác. Z hlediska tabulky se jednalo o zápas třetího se čtvrtým, takže nás nečekalo nic jednoduchého. Mírná ratingová převaha byla ale na naší straně.

První dohrané partie byly na prvních dvou deskách. Pontus s úřadujícím mistrem ČR v bleskové hře Milošem Jírovským rychle vyměnil několik figur a následovala dělba bodu. Vzhledem k dřívějším Pontusovým vazbám k Pankráci, se tento průběh dal celkem očekávat.

Na druhé šachovnici Petr Neuman obětoval pěšce na dámském křídle, jeho soupeř Jarda Polášek ho mohl vrátit a hrát s volným krytým pěšcem na c5 proti Petrově iniciativě nebo souhlasit s opakováním tahů. Vybral si druhou možnost a partie také celkem rychle skončila remízou – 1:1.

Další partie již byla rezultativní. Mirek Jurásek hrál černými proti královskému gambitu. Vybral si klidnou variantu, kdy mi přišlo, že bílý Alexander Sokolov (dle ela druhý nejsilnější hráč soupeřovy sestavy!) má přece jen o něco lepší pozici, kterou může pomalu zlepšovat. Ten si ale vybral agresivní postup, kdy nabídl oběť věže na a1 (po Jd4xc2+) za velkou iniciativu na královském křídle. Mirek oběť odmítnul a dokončil vývin. Soupeř mezitím pokryl krozbu Jxc2+ tahem Kd1, což znamenalo krále v centru a ten se v dalším průběhu dostal pod nepříjemný tlak, se kterým se bílý nevypořádal. Pěkná partie ze strany Mirka – vedeme 2:1.

Další partie šly do časovek.

Kiril získal bílými příjemnou pozici v ježkovité struktuře, soupeř se ale dobře bránil a po čacové kontrole vznikla vyrovnaná koncovka s nestejnopolými střelci a tedy remíza – 2,5:1,5.

Na sedmé šachovnici Martin Přibyl dostal svého soupeře pod tlak po volném c-sloupci s využitím slabého pole c6. Tento tlak přeměnil ve volného c-pěšce, který nakonec stál černého celou figuru – vedeme 3,5:1,5.

Zbývaly tři partie.

Na osmé jsem hrál já černými proti Pavlu Postupovi. Rozehráli jsme variantu pircovy obrany doporučovanou velmistrem Jansou. V zahájení se mi nepodařilo vyřešit všechny problémy černého, takže jsem se dostal do horší a pasivní pozice. Celkem se mi dařilo horší pozici bránit, což ale vedlo k velké časové ztrátě a ve chvíli, kdy soupeř zahrál slabší tah (30. h5), jsem ho v časovce nepotrestal (30. … h6!). Nejdříve jsem ztratil pěšce a po několika aktivních tazích jsem zjistil, ýe nezachráním ani střelce na h8 – vedeme již jen 3,5:2,5.

Poslední dvě partie byly naštěstí obě lepší pro naše hráče, takže to s vítězstvím v zápase vypadalo dobře.

Na čtvrté šachovnici rozehrál Sabastian Plischki černými poziční partii v nimcovičově indické obraně. Jeho soupeř Jan Soural se poté nechal strhnout k oběti figury za jednoho pěšce, převahu v centru a slabého černého krále. Sebastian nepanikařil, odrážel hrozby bílého a pomalu zlepšoval svoje figurky. Nakonec obětoval dvě figury za věž (takže měl stále kvalitu více), jednoho z centrálních pěšců a protiútok. Útoku se bílý ubránil pouze za cenu přechodu do jasně prohrané koncovky, kdy měl střelce proti věži. Sebastian se již nemýlil –  – vedeme 4,5:2,5 a vítězíme v zápase.

Na třetí šachovnici Artur Frolov proti Radku Doležalovi vyšel ze zahájení (španělská) s mírně lepší pozicí, výhodu se mu podařilo držet a v závěru přešel do lepší koncovky s jeden a půl dámou (dáma a věž na obou stranách). Radek se sice úporně bránil, ale nakonec neubránil a konečný výsledek tedy je 5,5:2,5.

 

 

Hezký den.

Z.A.

Posted on: 23.1.2018Nikola