4. kolo: ŠK DP Praha – TJ Neratovice

Hráli jsme doma v hotelu Juliš a zápas byl přenášen online na stránkách Unichessu. Sestavy byly celkem vyrovnané, my jsme měli lehkou ratingovou převahu na předních šachovnicích, hosté naopak na posledních dvou.

Jako první dohrál černými hrající Sebastian Plichki s Milanem Orságem. V pozici vzniklé z přijatého dámského gambitu zredukovali materiál a protože i pěšcová struktura byla naprosto symetrická, byla remíza naprosto logická – 0,5 : 0,5.

Jako druhá skončila partie na osmé šachovnici. Bílými hrající Lukáš Jandourek nezareagoval nejlépe na trochu netradiční pojetí tahů v královské indické Honzy Skřivánka, který před tahem d6 dal přednost aktivnímu c5 s přechodem do struktur benoni. Černý  získal nejprve náskok ve vývinu a poté i iniciativu na královském křídle, což vedlo k nepříjemné pozici pro bílého. A když si Honza pěkně zakombinoval a získal k poziční převaze i materiální, bílý složil zbraně. Pěkná partie z Honzovy strany – vedeme 1,5 : 0,5.

Ostatní partie byly plus mínus vyrovnané, většinou se rozhodly v časových tísních.

Na páté šachovnici rozehráli Kirill Burdalev s Michalem Schulou klasickou holandskou. Jak jsem pochopil z analýzy, bílý stál o něco pohodlněji, což vyústilo v silnou časovou tíseň černého a logickou chybu – vedeme 2,5 : 0,5.

Hosté kontrovali na sedmé desce. Bílými jsem hrál s Karolínou Olšarovou nimcovičovu indickou. Postavil jsem figury tak, jak jsem si myslel, že mají stát, ale postupně jsem zjistil, že černá má lepší souhru. Místo abych stál na místě a čekal, co bude, zkusil jsem „aktivní“ postup v centru. Skončilo to nejprve ztrátou pěšce s tím, že i kompenzaci měla soupeřka :-). Pak se ještě rozehrála její dvojice střelců, což v kombinaci se slabou první řadou vedlo ke ztrátě celé figury – sníženo na 2,5 : 1,5.

Na třetí šachovnici se mezi Vladimirem Sergeevem a Epaminondasem Kourousisem hrála ostrá varianta anglické s opačnými rošádami. Pozice byla asi rovná, ale černý se dostal do velké časové tísně, kterou nezvládl. Nejprve obětoval kvalitu a chvíli poté ve snaze o zisk protihry i postavení krále – 3,5 : 1,5.

Jistý bod ze zápasu jsme měli po výsledku na druhé šachovnici. Petr Neuman černými s Janem Vykoukem rozehrál ruskou obranu. Bílý nedokázal pevnou černou pozici ohrozit a po 40. tazích se soupeři dohodli na remíze – 4 : 2.

Další remízu, tentokrát zajišťující vítězství v zápase, přidal černými Martin Přibyl na šesté šachovnici se Štěpánem Formanem. Zvláštním pořadím tahů vznikla pozice podobná královské indické s g3, ale černý měl všechny trumfy, které v podobných pozicích mívá – aktivní figury, silného střelce na g7 a volný a-sloupec. Taktickým obratem v časové tísni se černému podařilo získat vyhranou pozici ve formě dvou střelců proti věži. Bohužel se s tím nespokojil, dobral se šachem ještě jednoho pěšce, ale přehlédl odpověď bílého, která vedla ke ztrátě jednoho ze střelců. Vznikla koncovka střelec a tři volní pěšci proti věži s dalšími dvěma pěšci na královském křídle na obou stranách. I když ta pozice stále byla vyhraná, Martin to vzhledem ke stavu zápasu nehrotil a nabídl remízu. Štěpán ještě chvíli spekuloval, jestli se (také vzhledem ke stavu zápasu) nemá pokusit o zázrak, ale nakonec s remízou souhlasil – vedeme 4,5 : 2,5 a vítězíme v zápase.

Jako poslední končila naše největší hvězda Maxim Rodshtein. Bílými s Vítězslavem Rašíkem se nechal netradičním pořadím tahů vlákat do benoni, které asi není pro bílého úplně nejlepší. Černému se totiž podařilo zahrát Sg4 a vyměnit střelce na e2. Bílý získal celkem slušné centrum, černý kontroval tahem f5 a vznikla pozice, ve které měl bílý slabého pěšce na d5 a černý zase na f5. Pak se vyměnily dámy a pozici výrazně zjednodušila sekvence jezdcových skoků, kdy jeden bílý jezdec posbíral materiál černého a naopak černý jezdec vyčistil bílé figurky. Vznikla asi rovná koncovka a brzká remíza – celkově vítězíme 5 : 3.

 

Zápas se nám tedy nad očekávání vydařil a během vánoční pauzy jsme na krásném třetím místě. Příští kolo hrajeme 7.1.2018 venku s ŠK OAZA Praha, což je sice tým s nižším průměrným ratingem, ale zase plný mladých hráčů, kteří nehrají vůbec špatně. Ze čtyř odehraných kol již dvakrát zvítězili, když porazili Vyšehrad a Lysou nad Labem. Nesmíme tedy nic podcenit!

 

 

S+!

Z.A.

Posted on: 11.12.2017Nikola