3. kolo 1. ligy: TJ Slavia Hradec Králové – ŠK Dopravní podnik Praha

V neděli 26.11.2017 nám rozpis 1. ligy naplánoval utkání v Hradci Králové. Sestavu se nám podařilo postavit solidní, jako hosté nám tentokrát pomohli již tradiční opory Artur Florov a Sebastian Plischki a jako třetí host nastoupil Vladimir Sergeev.

Do Hradce jsme jeli třemi auty, jako řidiči se kromě mé osoby nominovali kapitánka Růženka Přibylová a fandící předseda oddílu Petr Budinský. Cestu nám zpestřila havárie na dálnici D11, přičemž dálnice byla na chvíli i zavřená. I přes to, že jsme odjížděli s časovou rezervou, jsme do hrací místnosti přijeli s cca tří minutovým zpožděním. Naši soupeři předvedli vstřícné gesto (dodatečně díky!), když navhli posunout začátek utkání na 10:15, což odsouhlasil i přítomný rozhodčí. Utkání tak začalo o patnáct minut později.

Jako první dohrál na 5. šachovnici Kirill, když se černými dostal ve francouzské obraně do nějaké varianty, která končila příjemnější pozicí pro bílého. A  tak nabídku remízy od soupeře po krátkém přemýšlení přijal – 0,5 : 0,5.

Jako další dohrál na sedmé šachovnici Martin Přibyl. Černými rozehrál staroindickou a dostal se do příjemné pozice, kdy nejprve ovládl pole f4, poté vyměnil špatného černopolného střelce a to ještě tak, že si uvolnil pole e5 pro koně. Soupeři naopak zbyla horší pěšcová struktura a horší bělopolný střelec kousající do vlastních pěšců e4-d5-c4. Martinovi se realizace výhody nějak podařila – vedeme 0,5 : 1,5.

Další půlku přidal ve velmistrovském souboji dvou Petrů 🙂 Petr Neuman. S Martinem Petrem rozehráli ostře carokan s opačnými rošádami, aby to pak sehráli spíše pozičně než ostře útočně. Rezultovalo z toho zjednodušení a mírové rozhovory – vedeme 1 : 2.

Jako čtvrtý jsem dohrál já. Bílými v Grunfendce jsem získal lepší pozici, když soupeř zahrál tah, který jsem považoval za chybu (14. … b6). To mi po partii povrdili i ostatní spoluhráči a i počítač má tendenci souhlasit. Trochu mě proto překvapilo, že takto hrálo již dříve několik velmistrů včetně Ivančuka. Nicméně pak jsem to nezahrál přesně a pozice se vyčistila až do čtyřvěžovky s pěšci f, g, h na každé straně, takže remíza – vedeme 1,5 : 2,5.

V tuto chvíli to již ale vypadalo dobře.

Na čtvrté šachovnici Sebastian Plischki měl již vyhranou střelcovku s Kristýnou Havlíkovou, sice ještě s rovným materiálem, ale s výrazně aktivnějším králem. Pozici dotáhl do výhry – vedeme 1,5 : 3,5.

Na třetí šachovnici hrál Artur Florov lepší koncovku, která vznikla z pozice s izolovaným pěšcem. Vyměnily se všechny figury až na bílého černopolného střelce a černého jezdce. Problém bílého byl v tom, že měl všechny pěšce na černých polích a pasivního krále. Artur se již nemýlil – vedeme 1,5 : 4,5 a vítězství máme v kapse.

Chvíli poté skončila remízou i partie na druhé šachovnici mezi Vladimirem Sergeevem a Pavlem Čechem. Černý stál asi o chlup lépe, ale v již rozhodnutém zápase souhlasil s remízou – 2 : 5.

Poslední končil Miroslav Jurásek, který nesehrál dobře zahájení a mohl ztratit kvalitu za jednoho pěšce. Černý to ale zahrál nepřesně a Mirek nejprve uhájil kvalitu a poté soupeře postupně přehrál a když se v koncovce vyhnul remízovým motivům krajního pěšce s falešným sřelcem, tak soupeř partii vzdal – 2 : 6.

 

Po několika letech tedy zase vítězíme v 1. lize a v tabulce jsme se posunuli na šesté místo. Zajímavý zápas nás čeká za 14 dní, kdy hostíme vedoucí tým soutěže TJ Neratovice A. Přijeďte se podívat.

 

S+!

 

Zdeněk Adámek

Posted on: 27.11.2017Nikola