Reportáž z 8. kola 2. ligy

Ahoj,

včera jsme odehráli 8. kolo ve druhé lize. Hráli jsme venku s týmem Sokol Kobylisy Praha, což byl další zápas s týmem z čela tabulky, před zápasem s námi byli třetí. Nám pro toto kolo vypadli první dva hráči a ani Samir nehrál, takže jsme nastoupili se dvěma náhradníky, jmenovitě hráli na sedmé Michal Tochy Tocháček a Jaromír Pesr.

Družstvu Kobylis chyběl Thomas Hinks-Edwards, naopak podruhé v sezóně nastoupil na první desce Petr Šimek. Jinak měli sestavu odpovídající dřívějším zápasům s několika mladými hráči, ze kterých vyčníval Vojtěch Pořízek se 100% bilancí 4/4.

Za nás na první šachovnici nastoupil host Sebastian Plischki a černými proti d4 s g3 zvolil aktivní benoni. Po taktické přestřelce vznikla pozice s nestejnopolnými střelci, kdy střelec našeho hráče byl výrazně aktivnější a po výměně dam měl v koncovce pěšce více. Nestejnopolní střelci mu vůbec nevadili a koncovku vyhrál – 0:1 pro nás.

Na druhé šachovnici nastoupil IM Josef Přibyl. Když jsem na partii koukal po cca hodině, tak se mi zdálo, že má převahu a snad i pěšce navíc. Partie ale skončila remízou – stále vedeme 0,5:1,5.

Třetí šachovnice a Daniel Rous. Černými rozehrál Najdorfovu variantu sicilské obrany. Bílý zvolil solidní výstavbu s f4 a střelci na e2 a e3. Ve střední hře se bílý pustil do útoku tahy e5 a f5 a Dan z toho vyšel s pěšcem více. Pak se ale odehrála zběsilá časová tíseň, kdy oba hráči hráli cca patnáct tahů jen na přídavku. Bohužel pro nás Dan chyboval, přišel o celou figuru a po časovce partii vzdal. Tady jsme přišli minimálně o půl bodu 🙁 – 1,5:1,5.

Přibližně ve stejné době jako Dan skončily i partie na šesté až osmé šachovnici.

Na šesté hrál bílými Robert Seifarth neobvyklou variantu Grunfeldovy obrany, která vznikla z anglické. Pozice po zahájení se mi za Roberta úplně nezdála – černý měl náskok ve vývinu a figury na obvyklých grunfeldích polích. Na druhou stranu Robert měl obsazené centrum a donutil černého zahrát nevzhledný tah f6. Postupem času Robert figury rozehrál a dokázal plusy své pozice proměnit v celý bod – vedeme 1,5:2,5.

Na sedmé Michal Tocháček proti již zmíněnému Vojtěchovi Pořízkovi. Hrála se také Najdorfova varianta sicilské obrany. Tochy proti systému se Se3 zvolil Jg4 s dalším h6-g5-Sg7. Vznikla zajímavá pozice, kde se mi zdálo, že Tochy bude mít věž proti dvěma figurám a bude bojovat o remízu. Když jsem se ale přišel podívat podruhé, měl již Tochy kvalitu víc a naopak bojoval o výhru. Co se tam přesně stalo nevím, odkazuji na partie. Důležité je, že Tochy výhru vybojoval a vedli jsme 1,5:3,5.

Na osmé šachovnici Jaromír Pesr bílými zvolil e4 a proti sicilské hrál d4 a poté pozičně s g3 a Sg2. Soupeř kontroval hrou na dámském křídle s a6, b5. Pěšci na dámském křídle se vyměnili, bohužel pro Jaromíra mu zůstal jeden osamocený na b2. Soupeř ho začal obléhat a pozice bílého byla velice pasivní. Jaromír se bohužel nedokázal s problémy vypořádat a prohrál – stále vedeme 2,5:3,5.

Stav 2,5:3,5 byl po časových tísních a dohrávaly se dvě partie – moje s Pavlem Koptou na čtvrté šachovnici a Petra Beneše s Honzou Dvořákem na páté.

Petr Beneš hrál se soupeřem symetrickou anglickou, partie přešla do koncovky, kdy soupeř protlačil pěšce až na e7. Při bezchybné hře to byla remíza, protože bílý neměl jak pozici zesílit, ale bohužel pro nás Petr s nedostatkem času chyboval a prohrál – 3,5:3,5.

Jako poslední se dohrávala moje partie s Pavlem Koptou.

Já jsem bílými zvolil královskou indickou v útoku, ale byla to spíš zavřená sicilská obrana. Pavel postavil pěšce c5, d6 a e5 se střelcem na g7. Pozice byla asi vyrovnaná, ale pak jsem nechal iniciativu soupeři a tomu se podařilo výrazně zaktivovat figury. Já jsem ještě jako vždy byl v časové tísni, kdy jsem si na cca 10 tahů nechal jen několik minut plus přídavek. V jednu chvíli jsem měl i štěstí, kdy jsem rychle zahrál špatný tah a umožnil soupeři podstatně zesílit souhru figur. Naštěstí soupeř zahrál také nepřesně a mě se podařilo vyklouznout do věžové koncovky bez pěšce. Pěšci byli pouze na jednom křídle a já měl aktivní věž. Vzhledem ke stavu zápasu zkoušel Pavel partii vyhrát cca 30 tahů, ale já jsem naštěstí pro nás chybu neudělal a nakonec to byl remíza, která znamenala i remízu v zápase – 4:4.

Remíza pro nás znamená, že jsme odehráli další zápas se silným soupeřem z první poloviny tabulky a vzhledem k tomu, že nejbližší pronásledovatelé z Pankráce také remizovali v Karlových Varech, stále vedeme o tři body. Jestli je pro nás remíza ztrátou nebo ne se ukáže na konci sezóny. Z mého pohledu se remíza jeví jako dobrý výsledek, stále máme první místo ve svých rukou. Na druhou stranu jsme měli na šachovnicích asi i víc.

Příští kolo nás čeká doma Dukla Praha, tým s vyrovnanou sestavou z poloviny tabulky.

Tak nám držte palce!

 

Zdeněk Adámek

Posted on: 14.2.2017Rita