Reportáž z 5. kola 2. ligy

Dobrý den / Ahoj,

včera jsme odehráli 5. kolo druhé ligy s družstvem TJ Plzeň Košutka. Hráli jsme doma a v 10:00 nebyl přítomen ani jeden hráč hostů. V 10:15 také ne, první půlka družstva soupeřů dorazila až s půlhodinovým zpožděním. Druhá půlka družstva soupeřů dorazila ještě o dalších 15 minut později, takže jsme měli převahu nejen elovou, ale také výraznou časovou.

Dnes jsem neměl vůbec čas sledovat okolní partie, takže to vezmu opravdu telegraficky.

Na první hrál Pontus bílými proti pircce, zvolil agresivní variantu s f4 a brzkým e5. Černý se vyhnul teoretickým zápletkám výměnou  dxe5 a skokem jezdce na d5. A pak bílý nějak vyhrál – 1:0.

Na druhé šachovnici Artur Frolov černými hrál proti hybridu anglické a dámské indické v útoku – kombinaci tahů c4, b3, e3. Černý to zahrál jednoduše a silně zároveň (e5, Jf6, Jc6, d5) a když se bílý moc nevěnoval vývinu, obětoval pěšce a poté přešel do koncovky věží a dvou lehkých figur, kdy bílému zůstal král v centru šachovnice pod otevřenými sloupci e a d. Na výhru to stačilo – 2:0.

Na třetí jsem hrál já. Zkusil jsem královskou indickou v útoku, což se ukázalo jako celkem dobré rozhodnutí, ze zahájení jsem vyšel s lepší pozicí. Pak jsem se do toho ale nějak zamotal,  mé figury si začaly vzájemně překážet a když soupeř spustil protihru proti mému králi, tak jsem ztratil i časový náskok (a ještě jsem hrdinně stihl odmítnout remízu). Následovalo několik nepřesností na  obou stranách, můj pokus o záchranou brzdu nabídkou remízy, kterou soupeř odmítl a partii zakončila má hrubá chyba, po které jsem ztrácel figuru – 2:1.

Na čtvrté šachovnici poprvé v sezóně nastoupil Honza Skřivánek. Černými podcenil nestandardní zahájení bílého (1. d4 Jf6 2. f4) a přehlédl celkem pěkný taktický hák, kdy zůstal bez pěšce s oslabeným králem. Naštěstí pro Honzu pozice nebyla úplně bez jedu, takže soupeř se i kvůli nedostatku času spokojil s věčným šachem – 2,5:1,5.

Pátá šachovnice a naše stálice Robert Seifarth. Hrál bílými a opět vznikla struktura Maroczyho, kterou Robert prostě umí – 3,5:1,5.

Na šesté se Michal Tocháček černými dostal pod útok v sicilské obraně. Bílý obětoval dvě figury za demolici krytu černého krále a se zbylými figurami se smažil dát mat. Jestli to bylo korektní nebo ne těžko říci, nicméně Michal to neubránil a prohrál – 3,5:2,5.

Na sedmé desce se kapitán Tomáš Kučera pustil do svého soupeře s kapitánskou vervou. Hned v zahájení nabídl oběť dvou pěšců (1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. d4 exd4 4. c3 exc3 5. Sc4), kterou soupeř odmítl. Pozice se stabilizovala v situaci, kdy měl Tomáš pěšce míň a za něj pohodlnou kompenzaci a spíš i víc než to. Soupeři se pozice ubránit nepodařila – 4,5:2.5.

Na osmé desce nastoupil Jaromír Pesr. Černými to opět zahrál solidně a i když tentokrát nehrál klasický dámský gambit, ale aktivnější merán, tak z toho byla klidná remíza – 5:3.

 

Výhra 5:3 znamená, že přes Vánoce jsme na druhé místě tabulky se stejným počtem bodů jako první Šakal Kozolupy, máme jen o jeden bod horší skóre. 13 bodů znamená, že by druhá liga měla být pro příští rok zachráněná a že můžeme začít koukat na druhý pól tabulky ;-). Již příští kolo hrajeme s prvním mužstvem soutěže a papírovým (spolu)favoritem družstvem Šakal Kozolupy – 15.1.2017 venku. Tak nám držte palce, půjde o hodně!

 

Hezké Vánoce a šťastný nový rok 2017!

Zdeněk Adámek

Posted on: 14.12.2016Rita