11. kolo 1. ligy: ŠK DP Praha – QCC České Budějovice

Dobrý den, ahoj,

 

posílám krátkou zprávu z nedělního zápasu 1. ligy.

 

V neděli 15.4.2018 se hrálo poslední 11. kolo 1. ligy 2017/2018. Karty na čele byly jasně rozdány, pro postup musel první Unichess vyhrát, protože družstva druhých Neratovic a třetího DP Praha měla pouze jednobodovou ztrátu. A že by oba týmy nevyhrály nebylo moc pravděpodobné. My jsme museli vyhrát a doufat v zaváhání našich soupeřů, v případě Neratovic stačilo smazat ztrátu 1,5 bodu ve skóre (což také není nic jednoduchého).

Z hlediska motivace soupeře měly nejjednodušší výchozí pozici Neratovice A, protože hráli s Vyšehradem, kterému již o nic nešlo, kdežto Unichess i my jsme hráli s družstvy bojujícími o záchranu (Pankrác, resp. České Budějovice). A jak to tak v 1. lize bývá, když o něco opravdu jde, jsou nastupující sestavy vždy výrazně silnější než v předchozích kolech.

Družstvo České Budějovice toto potvrdilo pouze částečně, proti nám nastoupilo se šesti hráči základní sestavy a dvěma náhradníky (předchozí dvě kola hráli se základem). Byli jsme tedy papírovými favority s elovou převahou na všech šachovnicích, ale rozhodně nás nečekal lehký zápas, protože k naději na udržení v 1. lize Budějovice potřebovaly alespoň zápasovou remízu.

 

První skončil na první šachovnici Pontus s Markem Vokáčem. Pontus spotřeboval hodně času již v zahájení, pozice byla vyrovnaná, tak nabídnutou remis přijal – 0,5 : 0,5.

Druhý dohrál na páté šachovnici Kirill Burdalev. Bílými v současné době populárním Londýnském systému neudělal rošádu a pustil se do útoku na černého krále Milana Borkovce. Soupeř se s tím nevyrovnal nejlépe a v zvěrečné pozici mi počítač hlásí mat 7. tahem – vedeme 1,5 : 0,5.

Třetí ukončená partie byla na čtvrtém stole, kde se Sebatian Plichki ze zahájení černými proti Zdeňku Vybíralovi dostal do pozice s visícími pěšci c a d. Snažil se hrát aktivně a obětoval pěšce na sloupci a. Bohužel jeho aktivita byla pouze dočasná a bílému se podařilo pozici stabilizovat a další snaha o protihru nakonec stála černého střelce – 1,5 : 1,5.

Dále končily partie společně s časovou tísní.

Na druhé šachovnici prohrál Petr Neuman černými trochu horší věžovou koncovku s mladým Janem Miesbauerem. Trochu horší se zdála mně, počítač hlásí rovinu, ale je možné, že je již na hranicí prohry, čímž chci říct, že hrát to černými nebylo vůbec jednoduché – 1,5 : 2,5.

Na sedmé šachovnici vyhrál Martin Přibyl souboj dvou Martinů s Martinem Tupým. Bílými v Královské indické obraně vsadil na poziční systém s g3. Černý se vzdal svého bělopolného střelce za jezdce na f3 a iniciativu na dámském křídle, kde si otevřel b-sloupec a všemi silami tlačil na slabinu c4 (bylo již zahráno d5 bílým a c5 černým). Náš Martin vyměnil černopolné střelce a spustil protiútok směrem na černého krále. V hodně ostré pozici sice černý sebral figuru, ale jeho král se dostal pod silné hrozby, které mu nepodařilo vyřešit (asi to již nešlo) – srovnáno na 2,5 : 2,5.

Já jsem na osmé šachovnici černými opět rozehrál tradičního Pirce. Soupěř František Bostl mi opět zareagoval poměrně agresivním nástupem na královském křídle. Já se toho zbytečně lekl a snažil se udržet pozici zavřenou i když by bylo lepší ji naopak otevřít a využít slabin napáchaných agresivním nástupem bílého. Nakonec vznikla úplně zablokovaná pozice s otevřeným sloupcem h, který byl pod kontrolou bílého. Naštěstí mě nechal soupeř vyměnit jednu věž a poté přehlédl, že se mi podaří vyměnit i zbývající těžké figury. To již znamenalo jasnou remízu, protože všech 14 pěšců bylo do sebe tak zakleslých, že nebyla žádná možnost průlomu – 3 : 3.

Zbývaly dvě partie na třetí a šesté šachovnici. V té době již zákulisní informace říkaly, že Unichess porazil Pankrác, takže pro nás již nebylo o co hrát. Naopak soupeři pro jistotu udržení potřebovali zápasovou remízu. Nabídli proto v obou partiích remis. Vzhledem k výše uvedenému jsme rozhodnutí nechali přímo na hráčích. Daniel Rous na šesté šachovnici po chvilce přemýšlení remízu s Eliškou Richtrovou přijal, pozápasová analýza ukázala, že asi oprávněně – 3,5 : 3,5. Naopak Vladimir Sergeev se rozhodl v partii proti Michalovi Novotnému pokračovat, i když pozice byla asi v rovnováze. To se nakonec také potvrdilo, když partie skončila opakováním tahů – konečná remíza 4 : 4.

Remíza je v zápase asi zasloužená, žádná partie se vysloveně neotočila (teda kromě té mé, já byl prohraný a neprohrál jsem … :-)).

 

V celkovém součtu to znamená, že jsme skončili na třetím místě, tři body za vítězným Unichessem (ten opravdu vyhrál s Pankrácí 4,5 : 3,5) a dva body za druhými Neratovicemi (ty vyhrály 6,5 : 1,5 s Vyšehradem, nutno říci, že Vyšehrad nepřijel v úplně silné sestavě …). S 1. ligou se kromě již jistých sestupujících Lysé nad Labem C a Neratovic B nakonec loučí hráči Bohemians, kteří nezvládli poslední kolo a prohráli právě s předposledními Neratovicemi B. Za Pankrácí zaostali o tři body ve skóre …

 

Co se týká celé sezóny, bronzová medaile je hezká (před sezónou byl cíl bez problému se udržet a po prvních dvou kolech jsme měli zápasovou remízu a prohru). Na druhou stranu postup do Extraligy nebyl úplně daleko, jen to chtělo některé remízové zápasy překlopit na naši stranu. Ale to by asi mohli říci i naši soupeři :-). Takže bych řekl, že převládá spokojenost, ohroženi sestupem jsme nebyli a naopak zažili lehké vrzušení v boji o postup :-).

Z hráčů se nejvíce dařilo Sebastianu Plischkimu, který se společně se svým posledním soupeřem Zdeňkem Vybíralem stal nejlepším hráčem 1. ligy se ziskem 8 bodů z 11.

 

Zdeněk Adámek

Posted on: 16.4.2018Nikola