Stručná historie klubu

Šachový klub Dopravní podnik Praha patří mezi nejstarší, nejvýznamnější a největší šachové kluby v České republice. V průběhu své existence se jedenáctkrát stal mistrem republiky družstev, čtyřikrát se umístil na druhém místě a dvakrát na třetím. V historické tabulce nejvyšší soutěže družstev v Československu a České republice má ŠK Dopravní podnik Praha druhý největší počet titulů.

Klub byl založen v roce 1929, svůj název několikrát změnil: v 50. letech 20. století se jmenoval Dynamo Praha, v 60. letech krátce vystupoval pod názvem SKEP (Sportovní klub Elektrických podniků) a od roku 1970 Dopravní podnik. V roce 1996 se sloučil s šachovým klubem Mládí Praha a v roce 1999 změnil název na ŠK HOLDIA Dopravní podnik Praha.

Po druhé světové válce (1947) se začínaly pořádat soutěže družstev a ta nejlepší hrála v Mistrovství Československa družstev. To byla první slavná éra a v této době klub neměl konkurenta. Zvítězil v mistrovství republiky družstev 1951-53 a 1954-56. Ze známějších šachistů tehdy v družstvu hráli mezinárodní mistři Karel Opočenský, Karel Průcha, František Zíta.

V Československu byly také pořádány soutěže družstev zaměstnanců různých odvětví. Klub navštěvovali i zaměstnanci Dopravního podniku a tak klub sbíral úspěchy i v soutěžích dopravních podniků největších měst (Brno, Ostrava, Bratislava, atd.).

Druhou slavnou éru klub zažil v sedmdesátých létech a počátkem let osmdesátých. Čtyřikrát vyhrál vytvořenou celostátní ligu (1971, 1979, 1980 a 1983). V úspěšném celku hráli velmistři Jan Smejkal a Miroslav Filip, mezinárodní mistři Karel Opočenský, František Zíta a Ivan Hausner.

V roce 1996 po sloučení klubem Mládí Praha, vybojoval třetí místo v extralize a družstvo postoupilo do Evropského poháru klubů. Dalším významným rokem byla sezóna 2000/2001 kdy družstvo zvítězilo v nejvyšší soutěži družstev ČR Extralize a tým startoval v Poháru evropských klubů na Krétě. Za klub vystupovali známé světové osobnosti mezinárodní velmistři – vicemistr světa FIDE Alexej Širov (ESP), Bartolomiej Macieja (POL), Jan Smejkal (CZE), Zigurds Lanka (LAT), mistr světa seniorů Janis Klovans (LAT), vicemistryně světa a pětinásobná olympijská vítězka Nana Ioseliani (GEO) i současný nejlepší hráč David Navara (14. místo na světě) za družstvo koncem devadesátých let startoval také. Z významných mezinárodních mistrů v soutěžích družstev startovali např. Otakar Bořík, Pavel Freisler, Ivan Hausner, Petr Jirovský, Michal Konopka, Josef a Martin Přibylovi, Jan Šuráň a další.

V sezóně 2014/2015 měl klub 25 aktivních hráčů, nejlepší družstvo startovalo ve 2. lize a další 2 družstva hráli v Přeboru Prahy (1. a 2. třída). Klub se v roce 2015 vrátil k názvu, který nesl v 70. letech. Nové vedení klubu získalo pro svoji činnost podporu u partnerů klubu, za pět let se podstatně zvýšila členská základna a také možnosti šachového vyžití.

V červnu 2018 uzavřel klub dohodu o strategické spolupráci se Šachovým klubem PORG Praha, na jejímž základě přestoupilo 48 převážně mladých hráčů z ŠK PORG Praha do Šachového klubu Dopravní podnik Praha. Nejlepší mladí hráči startovali v nejvyšších soutěžích družstev mezi dospělými v 1. a ve 2. lize. Mládežnické družstvo hrálo v Extralize mládeže pod svým tradičním názvem ŠK PORG Praha. Základní škola a gymnázium PORG se připojila k partnerům klubu a podporuje královskou hru mezi mladými.

V sezóně 2018/2019 se klubu podařilo po dlouhých 18 letech vrátit zpět do nejvyšší soutěže – do Extraligy družstev ČR. Úspěšné bylo také druhé družstvo, když postoupilo ze 2. do 1 .ligy. V sezóně 2023/2024 startují družstva klubu v prvních 3 nejvyšších soutěžích – v Extralize,  1. a 2. lize, dalších 6 družstev hraje v Přeboru Prahy družstev dospělých.

Přehledy výsledků za uplynulé ročníky naleznete mj. na stránce družstva A. Kronika šachového klubu je k dispozici na této stránce.