7. kolo 1. ligy: ŠK JOLY Lysá nad Labem – ŠK Dopravní podnik Praha

V neděli 4.2.2018 jsme odehráli 7. kolo 1. ligy s družstvem ŠK JOLY Lysá nad Labem v nezaměnitelném domě Areál chovatelů drobného zvířectva v Lysé nad Labem. Soupeři nás hodně šetřili, ze základní sestavy vynechali hned pět hráčů a na šachovnicích 5 – 8 nastoupili poslední čtyři hráči soupisky. V utkání jsme tedy byli jasnými papírovými favority, na některých šachovnicích se rozdíl v Elu blížil 300 bodům.

Zápas otevřela rychlá remíza na sedmé šachovnici, kde nastoupil Honza Skřivánek s lehkým zdravotním hendikepem (viróza), nadídl tedy rychle remízu, kterou jeho soupeř přijal – 0,5:0,5.

Druhý skončil na třetí šachovnici Sebastian Plichki, černými hrál sicilskou, soupeř zvolil zavřenou variantu a pozice po e6 a d5 přešla do výměnné francouzské. Co přesně se tam stalo nevím, ale byla z toho rychlá výhra pro našeho hráče – vedeme 0,5:1,5.

Další bod přidal na osmé šachovnici hrající Petr Beneš. Bílými hrál dvojité fiancheto s c4. Soupeř mu dovolil otevřít a obsadit c-sloupec, což vedlo k nepříjemné pozici pro černého. Černý se také dostal do silné časové tísně, což urychlilo závěr, protože přehlédl taktiku, která vedla do koncovky bez figury – vedeme 0,5 : 2,5.

Okolo časových tísní skončily i další dvě partie.

Na první šachovnici hrál Pontus Carlsson s Vítězslavem Priehodou. Vznikla pozice ježkovitého typu, kdy bílý tlačil po polootevřeném d-sloupci, černý kontroval po béčku. Nicméně pozice nevybočila z rovnováhy a tak se soupeři dohodli na remíze – vedeme 1 : 3.

Na páté šachovnici hrál Martin Přibyl černými proti nepříjemné a hlavně pevné výstavbě, kdy bílý František Kořenek zahrál d4, Jf3, g3 a Sg2. Poté stál na místě a pouze se snažil vyměnit figury. Martin se nechtěl smířit s remízou, do které partie postupně směřovala a pustil se do aktivní operace na dámském křídle, kde i získal pěšce. Bílému se ale mezitím podařilo znehodnotit černému pěšcovou strukturu – černému vznikl dvojpěšec e7-e6, k tomu ještě bílý získal dvojici střelců a zavřel černého střelce na g7. Martin se snažil proměnit výhodu pěšce na dámském křídle, ale nakonec to vedlo pouze ke koncovce věží a nestejnopolých střelců, ovšem s pěšcem více pro bílého (čtyři pěšci na tři na královském křídle). V této pozici bílý nabídl remízu, kterou Martin přijal – vedeme 1,5 : 3,5.

Rozhodující bod se tentokrát podařilo přidat mně. Bílými jsem hrál výměnný dámský gambit s Jge2 a f3. Černý Pavel Fencl se snažil vyměnit co nejvíce figur, takže na šachovnici zbyly pouze dámy, dvě věže na obou stranách a já k tomu měl jezdce, soupeř bělopolného střelce. Černý ale pokračoval v pasivní hře, snažil se pozici udržet zavřenou a to vedlo k tomu, že všech sedm černých pěšců skončilo zablokovaných na bílých polích. Také jsem měl pro jezdce krásné pole c5 (černý měl pěšce na a6-b5-c6-d5), krytého volného pěšce na e5 a prostorovou převahu. Pak již stačilo připravit průlom na královském křídle, kde uvízl černý král a o partii bylo rozhodnuto – vedeme 1,5 : 4,5 a vítězíme v zápase.

Kosmeticky skóre upravil ještě na 4. šachovnici Kirill Burdalev a na druhé Vladimir Sergeev. Kirill bílými pozičně přehrál Braňka Husárika v holandské obraně, provedl minoritní útok a černému zbyl opožděný pešec na c6 a špatný bělopolný střelec. Pak pomalu utahoval šrouby a černý se vzdal, když již ztrácel materiál – vedeme 1,5 : 5,5.

Poslední končil Vladimir Sergeev, který ve střední hře sebral Lubomíru Neckářovi pěšce, kterého pak uplatnil ve věžovce, kterou rozhodla kombinace volného a-pěšce a matové hrozby králi uvězněnému na poli f5 – konečný výsledek 1,5 : 6,5.

 

Vítězíme vysoko 6,5 : 1,5 a řekl bych, že zaslouženě. V tabulce zůstáváme na třetím místě, za prvními Neratovicemi a druhým Unichessem. Ten měl poměrně velké stěstí, že dobře rozehraný zápas (vedli již 3:1) dotáhli alespoň k remíze – mrkněte na online ( http://www.unichess.cz/online/ ), hlavně na osmou šachovnici, kde měl bílý kvalitu a dva pěšce více, ale na výhru mu to nestačilo.