1. liga – 2. kolo: ŠK DP Praha – Bartoš Unichess

Zápis z dnešního zápasu 1. ligy, který jsme hráli 12.11.2017 od 10:00 doma v hotelu Juliš s týmem Bartoš Unichess.

2.kolo 1. ligy nám nachystalo silného soupeře v podobě družstva Bartoš Unichess. Unichess s různými přívlastky je již tradičním účastníkem nejvyšších soutěží (letos Extraliga i 1. liga) a v 1. lize má vždy silnou sestavu bojující o medailové pozice. Nejinak tomu bylo i dnes, když na většině šachovnic měli hosté mírnou ratingovou převahu. My jsme kontrovali tím, že na 1. šachovnici za nás nastoupil nejsilnější hráč 1. ligy Maxim Rodshtein. Zajímavostí (alespoň pro nás) bylo, že jsme měli všech osm šachovnic online na unichess.cz.

Partie na první šachovnici byla první, která skončila. Maximův soupeř Lukáš Černoušek hrál černými až moc s velkým respektem (alespoň tak mi to přišlo), v ruské obraně měnil figurky tak, že bílému zůstaly ty aktivnější a nakonec v mírně horší pozici udělal sice nenápadnou, ale zato hrubou chybu a partie nakonec měla pouze 23 tahů. Vedeme 1:0.

Jako druhý dohrál na třetí šachovnici Sebastian Plischki. Bílými se mu nepodařilo v leningradském systému holandské nic získat proti Mariánovi Jurčíkovi, i když v závěrečné pozici počítač tvrdí, že bílý stále stojí o něco lépe. Ale remis – 1,5 : 0,5.

Třetí dohrál Martin Přibyl s Martinem Řehořkem. Na 6. šachovnici hrál černými najdorfovu sicilskou se Sc4. Bílý si celou partii udržoval lehkou iniciativu, což stálo našeho Martina hodně času a ve chvíli, kdy bylo potřeba zahrát jediný tah byl již v časové tísni, takže přišla hrubá chyba a pěkná kombinace s obětí dámy ze strany bílého – srovnáno 1,5 : 1,5.

Chvíli po Martinech jsem dohrál já. Bílými jsem proti benoni Vladimíra Škáry zahrál pevný systém s Jge2 – g3, který připomíná samishovu variantu v královské indické. Vznikla pozice, kde jsem měl prostorovou převahu a asi i malou výhodu. Soupeř si figurky trochu zamotal a když se pokusil získat protihru otevřením hry, měly moje figury lepší souhru a protože jsem si tentokrát pohlídal čas i taktiku, vyšel jsem ze zápletek s výraznou materiální převahou – vedeme 2,5 : 1,5.

V tuto chvíli to vypadalo velice nadějně na zisk alespoň  jednoho bodu. Zbylé 4 partie byly 2 lepší pro nás a 2 lepší pro soupeře.

Na 4. šachovnici hrál černými Kirill Burdalev proti Petrovi Šimkovi výměnou slovanskou obranu. Většinu partie měl trochu horší pozici a když zahrál první aktivní tah, tak se ukázal být chybou vedoucí ke ztrátě pěšce a vzniku pozice, kdy má bílý volného pěšce na b5 při dámách a střelci (bílý) proti jezdci (černý). Bílý převahu proměnil celkem s přehledem – opět srovnáno – 2,5 : 2,5.

Na 5. šachovnici hrál Daniel Rous s Vojtěchem Kovářem bílými karlovarskou strukturu dámského gambitu. Partie přešla do střední hry bez dam a černý se pustil do útoku na královském křídle. S aktivitou to ale trochu přehnal, takže místo útoku musel bránit své slabiny a bojoval o remízu. Nicméně černé figury byly hodně aktivní, pozice byla celkem složitá a Dan se v časovce dopustil rozhodující chyby a nakonec prohrál na čas – hosté poprvé vedli 2,5 : 3,5.

Na 8. šachovnici hrál Petr Beneš proti Janu Šlampovi samishovu variantu královské indické obrany. Ze zahájení se dostal do horší pozice, ale soupeř zahrál nepřesně a místo toho, aby se smířil s vyrovnáním obětoval figuru. Vznikla pozice, která byla zcela nejasná (alespoň pro mě, podle počítače byla trochu lepší pro černého), černý měl figuru, bílý dva pěšce a iniciativu. Nakonec se povedlo bílému černého přehrát – hosté vítězí v zápase a vedou 2,5 : 4,5.

Poslední dohrával na 2. šachovnici bojovník zápasu Pontus Carlsson. Černými s Janem Bernáškem se nechal v nimcovičově indické opticky zatlačit a ještě na zahájení spotřeboval hodně času. Pak ale pěkně obětoval figuru za tři centrální pěšce a ještě k tomu bílý král zůstal bez rošády v centru. Pontusovi se podařilo bílého zatlačit (nebo bílý chyboval) tak, že musel vrátit figuru za jednoho pěšce, takže měl při pokračujícím útoku i materiální převahu dvou pěšců. Bohužel pak přešel do koncovky s redukovaným materiálem, která přešla do pozice věže proti střelci bez dalšího materiálu a tuto koncovku se bílému podařilo ubránit. Velká škoda, ze strany Pontuse parádní bojovná partie, jen nedotažená.

Konečné skóre tedy je 3 : 5.

 

Prohráli jsme 3:5, když se nám nepodařilo využít nabídnuté šance, soupeř trestal razantněji. Na druhou stranu soutěž teprve začíná, máme ještě šanci to napravit. Nejbližší příležitost bude za 14 dní v Hradci Králové.

 

Josef Bára