Reportáž z 2. kola 2. ligy

V neděli 30.11.2016 jsme odehráli druhé kolo ve druhé lize. Hráli jsme s papírově nejslabším družstvem v naší skupině s  družstvem Karlovarského šachklubu Tietz B u nich v Karlových Varech. Podle papírových předpokladů se mělo jednat o jednoznačnou záležitost, někteří předpovídali, že se vlastně jedná o zápas, kdy si výrazně vylepšíme skóre.

Naše původně nahlášená sestava byla téměř základní. Bohužel se nakonec z různých důvodů omluvili Pontus a Dan, nahradili je Artur Frolov a Michal Tocháček. To se vzhledem k papírové síle soupeřů nejevilo jako zásadní oslabení, i když se samozřejmě o určité oslabení jednalo.

Na zápas jsme vyrazili dvěma, resp. třemi auty. Prvním vezla Růženka Přibylová „Lehoveckou“ sestavu, druhým jsme jeli my ostatní, třetí autem jel náš host Samir Sahidi s tatínkem. Do Karlových Varů jsme dorazili všichni včas, se vstáváním nám pomohla změna času, která zápas vlastně posunula na 11:00 :-).

Sestavou nás domácí nijak nepřekvapili, nastoupili stejně jako v prvním kole (kdy prohráli v A-družstvem svého klubu 0,5 : 7,5) v základní sestavě. Na většině šachovnic jsme měli elovou převahu, na některých celkem vysokou.

Na první šachovnici jsme měli asi nejvýraznější papírovou převahu, kterou náš hráč beze zbytku uplatnil. Hrála se sicilská obrana, bílý to postavil až moc opatrně, černý jednoduše vyvinul figury a získal příjemnou hru. Soupeř poté ve 22. tahu nezahrál přesně, náš hráč získal pěšce, poté i kvalitu a o partii bylo rozhodnuto, 1-0 pro nás.

Na druhé šachovnici hrál IM Josef Přibyl. Bílými hrál anglickou, černý postavil střelce na g7 a zahrál d6 a e5. Náš matador získal celkem velkou poziční převahu (dva střelci, otevřený sloupec a), ale nakonec partie skončila v rovné koncovce – 1,5 – 0,5.

Na páté šachovnici nastoupil Petr Beneš, hrála se opět anglická, kde černý postavil střelce na g7. Tentokrát ale zvolil výstavbu c5, d6. Partie také nevybočila z rovnováhy a po výměně několika figur a dam skončila remízou. – 2:1

Na šesté šachovnici zvolil Robert Seifarth bílými proti královské indické výstavbě vývin se střelcem na g3. Po soupeřově c5 partie přešla do Maroczyho výstavby, se kterou si Robert výrazně lépe a po několika nepřesnostech soupeře získal nejprve pěšce a poté na konci taktické přestřelky i figuru – 3:1.

Na osmé šachovnici se kapitán Tomáš Kučera pustil bílými do soupeřovy sicilské obrany po fischerovsku se Sc4 a dále agresivně – sice s malou rošádou, ale zato s brzkým f5 a g4. Soupeř na to reagoval a6 – b5 – b4 a výměnou na f5, což výrazně oslabilo pole d5. V této části partie měl bílý výrazně navrch – na slabém poli d5 střelce, na poli d4 druhého střelce a postupně na g-sloupci dámu a věž. Bohužel pro nás Tomáš nenašel vyhrávající taktiku (23. Sxf7, což se mi s počítačem pěkně glosuje … :-)) a nechal soupeře převzít aktivitu obětí kvality. Pozici měl stále ještě objektivně lepší, ale s oslabeným králem to již nebylo ono. Pak se mu ještě podařilo spáchat hrubou chybu a nabídl soupeři výhru tím, že ještě více oslabil vlastního krále. Naštěstí se soupeř spokojil s remízou – 3,5 – 1,5.

V tuto chvíly se hrály ještě tři partie.

Já jsem hrál na třetí šachovnici tradičního pirce. Soupeř nejprve postavil figury agresivně (f3, Se3, Dd2), aby pak na mé b5 reagoval tahem a4 a ústupem jezdce na pole d1. Pak jsme oba dovyvinuli figury a když už jsem měl pocit, že stojím lépe, tak jsem nezahrál přesně a nechal soupeře převzít iniciativu. Ten zahrál agresivní f5 a g4, což bylo v pořádku a poté převedl věž z e1 na pole h3, což už v pořádku úplně nebylo. Bohužel jsem jsem opět nezahrál úplně dobře (26. … Dg5!, 31. … h6?!, 32. … Jxe1?), dost oslabil svého krále a hlavně jsem se dostal do časové tísně a dohrával na půlminutě. To vedlo nejprve k tomu, že jsem se z vyhrané pozice dostal do přibližné rovnováhy, ale s tím, že jsem musel, vzhledem ke slabému králi, reagovat přesně. To se mi nepodařilo a přišla hrubá chyba (38. … Dd3+) a poté smutné rozhodování, jestli si mám nechat vzít věž nebo dát mat. – 3,5 – 2,5.

V tuto chvíli se hrály poslední dvě partie.

Na čtvrté šachovnici hrál náš host Samir Sahidi bílými s papírově nejsilnějším hráčem soupeřovy sestavy. Hráli Skandinávskou a partie se nikde nedostala z rovnováhy. Postupně se vyměnily težké figury, lehké figury a  partie končila nejprve v rovné koncovce jezdce proti střelci a poté v remízové pěšcovce. Po partii soupeř navrhoval zajímavou možnost průlomu (41. … c5), analýzy většinou končily výhrou černého, ale s chladnou hlavou a s lehkou pomocí počítače je třeba konstatovat, že by naopak vyhrál bílý. Čili zasloužená remíza – 4:3.

Poslední dohrával Michal Tocháček na sedmé šachovnici. Opět anglická, Tochy zvolil e5 a vývin střelce na b4. Ze zahájení vyšel z příjemnější pozicí, ale nic zásadního tam nebylo a partie přešla do vyrovnané koncovky. V tuto chvíli bylo jasné, že potřebujeme alespoň remízu pro výhru v zápase, soupeř se tedy musel snažit o výhru. Určitou šanci mu Michal dal (44. … Sb2) a když ji soupeř nevyužil (45. Ve7+), tak partie přešla nejprve do remizové věžovky a poté pěšcovky – 4,5 – 3,5.

Nakonec tedy vítězíme a asi i zaslouženě (Tomáš Kučera mohl vyhrát, já jsem také měl na šachovnici výhru, IM Josef Přibyl stál výrazně lépe), ale při troše smůly jsme mohli i prohrát (pozice Tomáše Kučery ke konci partie vypadala dost pozřele). Pro další kola by to chtělo výrazně přidat, protože začíná jít do tuhého – hrajeme s tradičně silnou Pankrácí.

Ještě dodám, že ve stejné hrací místnosti proběhl zápas Karlovarský šachklub Tietz A – Sokol Kobylisy A. Zápas velice zajímavý i tím, že Kobylisy nedaly Varům šanci a vyhrály 5,5 : 2,5. Z dalších výsledků naší skupiny bych zmínil zápas Pankrác – Podbořany 4,5 : 3,5, což ukazuje, že Podbořany nejsou nijak špatné družstvo, a zápas TJ Šakal Kozolupy – TJ Dukla Praha 4:4, který ukazuje, že i papírově silná družstva nemusí vše vyhrát …

Šachu zdar!

Zdeněk Adámek